Maduro hükümetinden Avrupa Birliği ülkelerine tepki

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro

Venezuela'da Maduro hükümeti, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido’yu tanıyan AB ülkeleri ile ilişkileri gözden geçireceğini açıkladı. Maduro; Meksika, Uruguay ve Bolivya ile Karayipler Topluluğu'yla gerçekleştireceği toplantısı öncesi ülkedeki krizin aşılması için Papa’dan da arabuluculuk talep etti. Venezuela krizine dair dünden bugüne yaşanan son gelişmeleri derledik.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’yu tanıyan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine tepki gösterdi.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, "Venezuela halkının egemenliği herhangi bir yabancı ülkenin tanımasına bağlı değil" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Caracas’ın "darbe planlarını desteklemeye son verene kadar, bu hükümetlerle ikili ilişkileri derhal bütünüyle gözden geçireceği" belirtildi.

13 Avrupa Birliği ülkesi Guaido’nun geçici devlet başkanlığını tanıdı

AB'nin Maduro'ya erken seçim tarihi açıklaması için verdiği mühletin sona ermesinin ardından, Almanya, İspanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Hollanda, İsveç, Danimarka, Portekiz, Çekya, Polonya, Finlandiya ve Lüksemburg Guaido’nun geçici devlet başkanlığını tanıdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Juan Guaido’yu Venezuela’nın yeni cumhurbaşkanı olarak tanıdığını açıkladı.

Merkel, Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Şinzo Abe’yle düzenlenen basın toplantısında konuştu.
Merkel, Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Şinzo Abe’yle düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yle düzenlenen basın toplantısında konuşan Merkel, AB ülkelerinin erken seçim açıklaması yapması için Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya tanıdığı sekiz günlük mühletin dolduğunu ve bu nedenle Almanya’nın diğer AB ülkeleriyle koordineli bir şekilde muhalif lider Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığını açıkladı.

İtalya ortak açıklamayı veto etti

AB ülkelerinin Venezuela krizi konusunda ortak bir açıklama yapmasının İtalya tarafından engellendiği belirtiliyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, "İtalyan hükümeti girişimi veto etmeseydi, Avrupa (Venezuela'ya ilişkin) ortak bir karar alacaktı" dedi.

İtalya’da koalisyon hükümetinde çatlak ortaya çıktı

Alman Haber Ajansı'nın (dpa) AB diplomatlarından edindiği bilgiye göre, açıklama ile Guaido'ya siyasi desteğin vurgulanması hedefleniyordu.

Venezuela krizinin İtalya'daki koalisyon hükümetinde de görüş ayrılığına yol açtığı belirtiliyor. Koalisyon ortaklarından aşırı sağcı Lig Partisi Devlet Başkanı Maduro'nun desteklenmesine, popülist Beş Yıldız Hareketi ise muhalif lider Guaido'nun desteklenmesine karşı çıkıyor.

Maduro Papa'dan arabuluculuk talep etti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, muhalefet ile diyalog arayışını da sürdürüyor. Maduro, Papa Frençesko'dan Venezuala’daki siyasi krizin aşılmasında arabuluculuk yapmasını istedi. Maduro, İtalyan SkyTG24 televizyonuna verdiği mülakatta, Katolik kilisesinin ruhani liderine bir mektup yazarak, diyalog sürecinde arabulucu rol oynamasını talep etti.

Maduro, Hugo Chavez’ anmak için düzenlenen tören sırasında konuştu.
Maduro, Hugo Chavez’ anmak için düzenlenen tören sırasında konuştu.
  • Meksika, Uruguay ve Bolivya ile Karayipler Topluluğu (CARICOM) temsilcilerinin Perşembe günü diyalog sağlanması için düzenlenecek toplantıya katılacağını belirten Maduro, Papa'nın da buna destek vermesini umduğunu ifade etti.

Maduro askerlerle birlikte yürüdüğü esnada kendisine sevgi gösterisinde bulunan Venezuela halkını selamladı.
Maduro askerlerle birlikte yürüdüğü esnada kendisine sevgi gösterisinde bulunan Venezuela halkını selamladı.

Guaido'dan orduya yardım sevkiyatı çağrısı

Siyasi krizin yanı sıra ağır bir ekonomik kriz yaşayan Venezuela'da gıda, ilaç ve günlük hayatta ihtiyaç duyulan malzemelerde sıkıntı yaşanıyor.

Kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, orduya çağrıda bulunarak, uluslararası yardımın ülkeye getirilmesini talep etti.

Guaido, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Ülkeye yardım sevkiyatı yapılmalı" dedi. Orduya çağrı yapan Guaido, "Anavatanın askerleri, umudumuz size bağlı. Yardım malzemeleri annelerinizi, çocuklarınızı ve komşularınızı kurtaracak" şeklinde konuştu.

Venezuela için yardımların Kolombiya, Brezilya ve Karayiplerde bir adada toplanması ve ülkeye nakledilmesi öngörülüyor. Ancak Venezuela sınırlarını denetleyen ordunun izni olmaksızın, yardım malzemeleri ülkeye getirilemiyor.

Almanya'nın yanı sıra ABD ve Kanada, Venezuela'ya yardıma hazır olduğunu açıklamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >