Mayıs ayında banka ve kredi kartı ile harcamalar yüzde 44 yükseldi

İstanbul'da vatandaşlar 'normalleşme süreci'nin başlatılmasıyla sokaklara akın etti.
İstanbul'da vatandaşlar 'normalleşme süreci'nin başlatılmasıyla sokaklara akın etti.

Tüm dünyada yıkıcı etkiler gösteren COVID-19, vatandaşın harcama alışkanlıklarında da değişkenlik göstermesine neden oldu. Buna göre Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azalış kaydedilse de 2020'nin Nisan ayına oranla banka ve kredi kartı ile harcamada yüzde 44 artış gözlemlendi.

Mayıs 2020'de banka ve kredi kartı ile yapılan harcamalar Nisan 2020'ye göre yüzde 44 arttı. Mayıs ayında harcamaların tutarı 80,2 milyar TL seviyesine ulaştı.

  • COVID-19 sonrası normalleşme sürecine girilmesiyle harcamalar da artış başladı. Mayıs ayında banka ve kredi kartı ile yapılan harcamalar, Nisan ayına göre yüzde 44 arttı.

Cüzdanından kredi kartını çıkaran bir tüketici
Cüzdanından kredi kartını çıkaran bir tüketici

29 Mayıs haftasında banka ve kredi kartıyla 14,4 milyar TL harcandı

TEPAV’ın paylaştığı verilere göre, 29 Mayıs haftasında banka kartı ve kredi kartı kullanılarak 14,4 milyar TL tutarında harcama yapıldı. Bir önceki haftaya kıyasla harcama tutarı yüzde 14 azaldı. İşlem adedi ise yüzde 23 azalarak 77 milyon oldu.

'Black Friday' harcamaları böyle şekillenmişti.
'Black Friday' harcamaları böyle şekillenmişti.

Bir önceki yıla oranla azalma var

Bir önceki yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında 13 Mart-29 Mayıs 2020’de yapılan harcamaların tutarı yüzde 10, işlem adedi ise yüzde 18 azaldı.

29 Mayıs haftası verilerinin açıklanmasıyla mayıs ayındaki harcamaların tutarı 80,2 milyar TL seviyesine ulaştı. Böylece Mayıs 2020’de banka ve kredi kartı ile yapılan harcamaların tutarı Nisan 2020’ye kıyasla yüzde 44 arttı. Mayıs ayında harcamalar, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise yüzde 11 azalış kaydetti. Mayıs ayı tüketici harcamalarının, tüketici yönünde normalleşme algısının oluşmaya başladığını düşündürdü.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >