Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Öğrenciler LGS'ye hastanede girebilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS sınavı hakkında açıklamalarda bulundu. Tedavi gören öğrencilerin hastanelerde sınava girebileceklerini söyleyen Selçuk, sınav giriş belgelerinin de sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta masalarına konulacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 20 Haziran'da yapılacak LGS sınavıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Güncellenen kılavuzdaki değişiklikler hakkında konuşan Bakan Selçuk, "Tüm öğrenciler şu anda kayıtlı oldukları kendi okullarında sınava girecek. Böylece, öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun sınava girecekleri okula yürüyerek gitmelerini sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Sınav giriş belgeleri nereden alınacak?

Bakan Selçuk, sınav giriş belgeleriyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs'ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok. Üçüncüsü de, geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS'de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık."

Sınavda maske kullanımı zorunlu mu?

Maske sorusuna yanıt veren Selçuk, şunları söyledi:

  • "Sınavın yapılacağı tüm okullarımızın sınavdan önce dezenfeksiyonu yapılacak. Tüm okullarımızda sınav görevlileri ve öğrencilerin tamamına bakanlığımız tarafından ücretsiz maske verilecek. Tüm sınıflarda ihtiyaç halinde kullanılmak üzere dezenfektan malzemeleri bulunacak. Öğrenciler okullara geldiklerinde beklemeden ve sosyal mesafeye dikkat ederek ve elleri dezenfekte edilerek sınıflara alınacak. Bu sürece 81 ilde okul girişlerinde rehber öğretmenlerimiz de destek olacak. Sınav salonlarında sosyal mesafeye göre oturma düzeni olacağı için sınav esnasında istedikleri zaman maskelerini çıkarabilirler."

"Okullardaki boş alanlarda da sınav yapılacak"

"Sınıfların kapasitesi sosyal mesafe için uygun olmadığında ne yapılacak?" sorusunu yanıtlayan Bakan Selçuk, "Bu durumda okuldaki boş alanlar kullanılacak. Yani, okuldaki kütüphane, yemekhane ve spor salonu gibi daha geniş alanlar varsa bunlar kullanılabilecek. İl müdürlerimiz tek tek okulları inceleyerek bu durumları belirliyor." dedi.

"Tedavi gören öğrenciler hastanede sınava girecek"

Tedavi gören öğrencilerle ilgili de önemli açıklamalar yapan Bakan Selçuk, "Astım hastası olan öğrenciler doktor raporlarında yer alan astım spreylerini yanlarında getirebilecek. Sınav hazırlığı sürecini öğrencilerin sağlığını ve güvenliğini önceleyerek tasarladık. Bu kapsamda koronavirüs tedavisi görmekte olan öğrencilere hastanelerde sınav hizmeti sunulabilecek. 'Sınav Tedbir Hizmeti' alınabilmesi için veliler ya da vasiler tarafından, öğrencinin sınava alınacağı adresin yer alacağı dilekçe ve mazeret durumunu bildiren belgeler ile il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Dilekçeler, Bölge Sınav Yürütme komisyonlarınca değerlendirilerek öğrencilerin durumuna uygun, 'Sınav Tedbir Hizmeti' sunulacak."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >