Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Ara tatil kalıcı bir sistemdir

Milli Eğtim Bakanı / Ziya Selçuk.
Milli Eğtim Bakanı / Ziya Selçuk.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim öğretim yılı öncesinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Ara tatil ile ilgili sorulara açıklık getiren Bakan Selçuk, ''Bu, kalıcı bir sistemdir'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda yeni eğitim öğretim yılı öncesinde gündeme ilişkin açıklama yaptı.

'Yasal olarak mümkün değil'

Bakan Selçuk, bağış talebine ilişkin, "Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil." dedi.

Milli Eğtim Bakanı Selçuk, "Her bir okulun fiziksel, sosyal imkanlar, ücretli, kadrolu öğretmen oranı ve benzeri konularda imkanlarına bakıp o imkanlara göre öğrenci başına o okula katkı sağlama matrisi oluşturduk." ifadelerini kullandı.

'Çözümü için ne gerekiyorsa yaparız'

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların açık olduğu süreye ilişkin, şu anda 180 günle ilgili değişiklik yapma planlarının olmadığını belirtti. Bakan Selçuk lise ve ilköğretim tasarımı konusunda şöyle konuştu:

"Bunun sınavlarla bir ilgisi yok. Sınav değiştiğinde eğitim sistemi düzelir ya da düzelmez gibi bir sebep-sonuç ilişkisini kabullenmiyoruz. Şu anda böyle bir ihtiyaç yok."

'Öğrenme farklılıklarını azaltma hedefimiz var'

Selçuk, "Okullar arasında öğrenme farklılıkları yüzde 40'a yakın. Bu yüzde 10'un altında olmalı. İmkan, öğrenme farklılıklarını azaltma hedefimiz var." dedi.

'Sınıfta kalmaya ilişkin tüm düzenlemeler hazır'

Bakan Selçuk, ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğindeki sınıfta kalmaya ilişkin tüm düzenlemelerin hazırlandığını, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacaklarını ifade etti

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >