Jurnal.istMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Ara tatil kalıcı bir sistemdir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Ara tatil kalıcı bir sistemdir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim öğretim yılı öncesinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Ara tatil ile ilgili sorulara açıklık getiren Bakan Selçuk, ''Bu, kalıcı bir sistemdir'' dedi.

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Ara tatil kalıcı bir sistemdir
Milli Eğtim Bakanı / Ziya Selçuk.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim öğretim yılı öncesinde gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Ara tatil ile ilgili sorulara açıklık getiren Bakan Selçuk, ''Bu, kalıcı bir sistemdir'' dedi.
BEĞEN

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda yeni eğitim öğretim yılı öncesinde gündeme ilişkin açıklama yaptı.

'Yasal olarak mümkün değil'

Bakan Selçuk, bağış talebine ilişkin, "Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil." dedi.

Milli Eğtim Bakanı Selçuk, "Her bir okulun fiziksel, sosyal imkanlar, ücretli, kadrolu öğretmen oranı ve benzeri konularda imkanlarına bakıp o imkanlara göre öğrenci başına o okula katkı sağlama matrisi oluşturduk." ifadelerini kullandı.

'Çözümü için ne gerekiyorsa yaparız'

Selçuk, "Tek bir velimiz okula kayıt olamıyorsa çözümü için ne gerekiyorsa yaparız. İlçe ve il milli eğitim müdürlükleri bu konuda masalar oluşturdu." diye konuştu.

Ara tatiller konusuna değinen Bakan Selçuk, şunları kaydetti: "Bu, kalıcı bir sistemdir. Yazın okullar tatil olduğunda veliler çalışırken çocuk nasıl boşta kalıyorsa dönem içinde de aynı. Veli için 180 iş günü değişmedikçe büyük bir değişim yok. Diyoruz ki çocuklarımız bu tatilde şunları şunları yapabilir. Çocuklarımızın akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal, duygusal gelişimlerinin de desteklenmesi için bu tatili fırsat bilmek istiyoruz."

'Değişiklik planımız yok'

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların açık olduğu süreye ilişkin, şu anda 180 günle ilgili değişiklik yapma planlarının olmadığını belirtti. Bakan Selçuk lise ve ilköğretim tasarımı konusunda şöyle konuştu:

"Bunun sınavlarla bir ilgisi yok. Sınav değiştiğinde eğitim sistemi düzelir ya da düzelmez gibi bir sebep-sonuç ilişkisini kabullenmiyoruz. Şu anda böyle bir ihtiyaç yok."

'Öğrenme farklılıklarını azaltma hedefimiz var'

Selçuk, "Okullar arasında öğrenme farklılıkları yüzde 40'a yakın. Bu yüzde 10'un altında olmalı. İmkan, öğrenme farklılıklarını azaltma hedefimiz var." dedi.

'Sınıfta kalmaya ilişkin tüm düzenlemeler hazır'

Bakan Selçuk, ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğindeki sınıfta kalmaya ilişkin tüm düzenlemelerin hazırlandığını, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacaklarını ifade etti

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN
Almanya'da yaşanan ırkçı saldırılar 'Hemen Anlatalım'da... VİDEO / 05:38

Almanya'da yaşanan ırkçı saldırılar 'Hemen Anlatalım'da...

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Salı 16:49, 25.02.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz