Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili önemli açıklama

MSB: Mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır.
MSB: Mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanlığınca, bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Yarbay Nadide Şebnem Aktop, Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Mutabakata bağlılıkta gerekli hassasiyet gösterildi"

17 Ekim 2019 tarihinde Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı'na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

"ABD terör örgütlerinin çekildiğini bildirdi"

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren Rusya ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

  • BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

"Türkiye terör koridorunun oluşmasına müsaade etmeyecek"

Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye'li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >