Müzik de virüs gibi insandan insana bulaşıyor

Arşiv
Arşiv

Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden Dora Rosati, genellikle bulaşıcı hastalıkların nasıl yayıldığını bulmak için kullanılan matematiksel araçlarla şarkıların nasıl yayılarak popüler olduklarını araştırdı. Çalışmayla insanların çevrelerine müzik zevklerini bulaştırabilecekleri ortaya çıktı. Piyasaya sürüldükten sonra indirilen müziklerin, bulaşıcı hastalıklar ile eşdeğer katsayılarda yayıldığı görüldü.

Rosati ve ekibi, MixRadio adında şu an kullanılmayan bir dijital müzik sağlayıcıda yer alan 1,4 milyar şarkılık veri setini kullanarak araştırmayı yürüttü.

2007 ve 2014 yılları arasında Birleşik Krallık’ta en fazla indirilen bin şarkıya odaklanarak epidemik hastalıklar için uygulanan modelle zamanla trend şarkıların nasıl değiştiğini inceledi.

En düşük bulaşma değeri dans ve metalde

Rosati’nin ekibi hastalıklar için geçerli olan bulaştırma katsayısının (R0) farklı müzik türleri için nasıl çalıştığını inceledi. Müzik türleri arasında farklılık gözlenirken en düşük değer 2,8 ile 3,7 arasında değişen dans ve metal müziğinde bulundu.

En bulaşıcı elektronika

Pop müzik daha aktarılabilir olsa da rock ve hip-hop türlerinin gerisine kalırken, elektronika (elektronik müziğin dans etmekten daha çok dinlemeyi öne çıkaran bir türü) 3,430 ile en yüksek R0 değerine ulaştı. Bu da onu kızamıktan 190 kat daha bulaşıcı hale getirdi.

Bu, elektronika şarkılarının daha fazla indilirdiği anlamına gelmemekle birlikte hayran kitlesi arasında daha hızlı yayıldığı anlamında geliyor.

Temas olmadan beğendiğimiz müziği bulaştırıyoruz

Rosati, ‘’Hastalık konusunda hasta biriyle temasa geçerseniz hastalığı kapma ihtimaliniz olur. Şarkılar için de bu durum benzer işliyor. En büyük fark, şarkılar için fiziksel bir temasın zorunlu olmaması. Herhangi bir arkadaşınızın yeni havalı bir şarkıyı Instagram hikayesinde paylaşması yeterli’’ dedi.

İngiltere’de Imperial College London’dan Dr. Thomas Rawson, ‘’Bir şeyi sözle aktarmak tıpkı hastalık gibi çevredeki diğer insanlar aracılığıyla yayılıyor. Temel farklılık müziğin yayılması için çok daha fazla yöntemin bulunması’’ diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >