Netflix ve YouTube'dan 'koronavirüs' kararı: Yayın kalitesi düşürüldü

Arşiv
Arşiv

Dünyanın en büyük dizi-film ve video içerik platformları AB'nin çağrısına kayıtsız kalmadı. Koronavirüs nedeniyle artan internet kullanımını azaltmak için Netflix ve YouTube, yayın kalitelerini yüksek çözünürlükten düşürme kararı aldığını duyurdu.

Online dizi ve film platformu Netflix ile video paylaşım platformu YouTube, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde artan internet kullanımını azaltmak için yayın kalitelerini yüksek çözünürlükten (HD) düşürme kararı aldı.

30 boyunca hızlarını azaltılacak

Netflix, Avrupa'daki tüm yayın akışlarının bit (byt) hızlarını 30 gün boyunca azaltmaya karar verdiklerini, uygulamanın Avrupa internet ağlarındaki Netflix trafiğini yaklaşık yüzde 25 oranında azaltacağını öngördüklerini duyurdu.

Standart kaliteye geçirildi

YouTube da, internet altyapısı üzerindeki stresi azaltmaya karar verdiklerini ve bu nedenleAB'deki tüm yayınları standart kaliteye geçirdiklerini bildirdi.

Alt yapıyı etkilememesi için düşürülmesi talep edilmişti

AB Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Avrupa'da koronavirüs salgının ardından internet kullanımındaki artışın altyapıyı etkilememesi için dijital platformların yüksek çözünürlüklerini düşürmelerini talep etmişti.

Evden çıkmamaları nedeniyle internet kullanımı arttı

Koronavirüs salgını nedeniyle son günlerde Avrupa'da vatandaşların evden çıkmamaları kıta çapında internet kullanımını büyük oranda artırdı.

İlginizi çekebilirEvden çalışırken üretken kalmak için 10 ipucu
İlginizi çekebilirEvde çalışırken interneti hızlandırmak için 6 ipucu