New York'ta koronavirüsten ölenler parklarda toplu mezarlara gömülecek⚰️

ABD'de koronavirüsten ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor
ABD'de koronavirüsten ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor

Koronavirüs vakasının en çok görüldüğü ABD'nin New York şehrinde salgından ölenlerin parklara gömülmesi tartışmalara yol açtı. New York Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Mark Levine koronavirüsten ölenlerin her geçen gün artığını ve morgların dolduğunu dile getirirken, "New York parkları mezarlık olarak kullanılacak." açıklamasında bulundu.

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının merkezi haline gelen New York şehrinde, salgından ölenlerin parklara gömülmesi tartışmaya açıldı. New York Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Mark Levine, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, salgında hayatını kaybedenlerin her gün artmasından dolayı cenazelerin geçici olarak parklara gömülebileceğini belirtti.Levine, New York'ta salgının sağlık sistemi ile morgların ve cenaze evlerinin sınırlarını zorladığını belirterek, "11 Eylül'e eşdeğer bir durumla uğraşıyoruz. Hastane morgları, cenaze evleri, mezarlıklar da öyle. Daha fazla kaynağa ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

"Mezarlıklar, artan cenazelerin defniyle artık başa çıkamıyor"

Normal bir hastane morgunun ortalama 15 ceset tutabildiğini ve halihazırda bütün morgların dolu olduğunu belirten Levine, hastanelere her biri 100 cenazelik, 80 soğutucu kamyon gönderildiğini kaydetti. Levine, Kovid-19'dan dolayı sadece hastanede değil evlerinde de hayatını kaybedenlerin bulunduğuna dikkati çekerek "Aileler, cenaze evleri ve mezarlıklar, artan cenazelerin defniyle artık başa çıkamıyor" açıklamasında bulundu.

"New York parkları mezarlık olarak kullanılacak"

Can kaybının her gün arttığını vurgulayan Levine, şöyle devam etti:"Yakında Manhattan ve Brooklyn'deki soğutucu kamyonlar da dolacak. Sonra? Bundan dolayı yakında 'geçici definlere' başlayacağız. Bunda muhtemelen, New York parkları mezarlık olarak kullanılacak (evet doğru okudunuz).

Bir mezara 10 tabut konulacak

Hendekler bir mezara 10 tabut konulacak şekilde kazılacak. Bu onurlu, düzenli ve geçici bir şekilde yapılacak ama New Yorklular için yine de zor olacak."Amaçlarının, İtalya'daki gibi askerlerin kilise ve sokaklardan cenaze toplanmak zorunda kaldığı görüntülerden kaçınmak olduğunu belirten Levine, "Bu krizde yaşamı kurtarmaktan daha önemli bir şey yok. Ancak ölülerimizi halletmemiz için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğumuz korkunç gerçeği ile de yüzleşmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

ABD’de koronadan ölenlerin sayısı 10 bin 989’a yükseldi

Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24 saatte 1342 kişi artarak, 10 bin 989’a yükseldi.

Vaka sayısıda arttı

ABD'de koronavirüsün bilançosu giderek ağırlaşıyor.

Salgın tespit edilenlerin sayısı son 24 saatte 30 bin 739 kişi artarak, 368 bin 376’ya çıktı.

1 milyon 790 bin kişi korona testi yapıldı

Trump, ülke genelinde bugüne kadar 1 milyon 790 bin kişinin koronavirüs için test edildiğini söyledi ve diğer ülkelere atıfta bulunarak, “Eğer bizim yaptığımız kadar test yapmış olsalardı bizden daha fazla vakaları olurdu.” dedi.

Trump, aynı zamanda ülkede günlük 125 bin kişiye test yapıldığını belirterek, “Eğer test yaparsanız, vakalarınız olur.” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >