Öğrencilere müjde! Süre uzatıldı

LGS sınavının içeriğinde değişiklikler yapıldı.
LGS sınavının içeriğinde değişiklikler yapıldı.

MEB yetkilileri LGS hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. LGS sınavından yapılacak değişiklikler hakkında önemli değişiklikler yapılacağı bildiren yetkili soru sayısında bir değişiklik yapılmadığını, sayısal alanın süresi 20 dakika uzatıldığı söyledi.

AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav tarihi belli oldu. Buna göre, LGS kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran 2019'da yapılacak.

  • İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.

Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Sayısal alanın süresi 20 dakika artırıldı

Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin, 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

Örnek soru kitapçığı her ay yayınlanacak

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ekim ve kasım aylarında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayınlamıştı. Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen bu yeni uygulamaya, her ay örnek soru kitapçığı yayınlanarak devam edileceği bildirildi.

LGS örnek soruları yayımlandı

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >