Omicron varyantını keşfeden doktordan ilginç itiraf: Bana baskı yaptılar

Dr. Angelique Coetzee
Dr. Angelique Coetzee

COVID-19'un en çok mutasyona uğrayan türü olarak bilinen Omicron varyantı geçen yılın kasım ayında Güney Afrika'da Dr. Angelique Coetzee tarafından tespit edilmişti. Doktor Coetzee ''Hastalığın hafif geçtiğini söylediğim için beni eleştirdiler ve saldırdılar'' ifadesini kullanırken birçok bilim insanı ve siyasetçinin kendisine virüsün gidişatı ile ilgili yalan söylemesini istediğini açıkladı.

Dünya çapında 5.7 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan COVID-19, ilk olarak Kasım ayında ortaya çıkan Omicron varyantıyla etkisini artırmaya devam ediyor. Virüsü ilk tespit etmeyi başaran bilim insanlarından olan Güney Afrikalı Dr. Angelique Coetzee, yaşadıklarını ve yalan söylemeye zorlandığını ilk kez açık açık anlattı.

''Siyasetçilerden ve bilim insanlarından baskı geldi''

İngiliz Daily Telegraph’a konuşan Dr. Coetzee, “Dünya genelindeki siyasetçilerden ve bilim insanlarından hastalığın olduğundan çok daha kötüymüş gibi göründüğünü söylemem yönünde baskı oluştu. Benden Omicron varyantının hafif olarak tanımlamamam istendi” dedi.

''Beni eleştirdiler ve saldırdılar''

Omicron varyantının ülkesinde hafif semptomlar gösterdiğine dikkat çeken Dr. Coetzee, “Güney Afrika’da olmayan bilim insanları ve siyasetçiler benimle iletişime geçerek bu hastalığın çok ciddi bir hastalık olduğunu söylediler ve hastalığın hafif geçtiğini söylediğim için beni eleştirdiler ve saldırdılar” dedi.

''Lütfen bunun hafif bir hastalık olmadığını söyle''

Dr. Coetzee, “Güney Afrika’da bu hafif bir hastalık fakat siyasetçiler bunun çok ciddi bir hastalık olduğunu söylememi istediler. Avrupalı siyasetçiler ve bilim insanları, ‘Lütfen bunun hafif bir hastalık olmadığını söyle’ dediler” yorumunu yaptı.

''Omicron varyantını küçümsemekle suçladılar''

Hastalığın aşı olmayanlar için çok daha ciddi olduğuna dikkat çeken Dr. Coetzee, “Beni yalancılıkla ve Omicron varyantını küçümsemekle suçladılar. Onlara göre 38 mutasyon geçiren bir hastalığın hafif geçmesine imkan yoktu” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >