Osmanlı padişahları nasıl öldü?

Osmanlı Devleti 623 yıl hükümdarlığını sürdürdü ve geniş kıtaları elinde tuttu. Peki 623 yıl hükümdarlığı süren bu devletin padişahları nasıl öldü?

Osmanlı Devleti, 1299'dan 1922'ye kadar geniş kıtalara hükmetti. Bir çok milleti içinde barındıran Osmanlı Devleti bir çağı kapatıp yeni bir çağı açtı. Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi geniş kıtaları uzun yıllar egemenliğinde tuttu. Peki 623 yıl hükümdarlığını sürdüren Osmanlı Devletinin padişahları nasıl öldü?
Osman Gazi 

                  
                  Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu olan Osman Gazi, 1326'da kalp yetmezliğinden öldü.
Osman Gazi Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu olan Osman Gazi, 1326'da kalp yetmezliğinden öldü.
Orhan Gazi

                  
                  82 yaşındayken felç yüzünden 1362'de öldü. Aynı zamanda 2. Osmanlı padişahıdır.
Orhan Gazi 82 yaşındayken felç yüzünden 1362'de öldü. Aynı zamanda 2. Osmanlı padişahıdır.
II. Murad

                  
                  Şiddetli bir baş ağrısı sebebiyle yatağa düştü ve üç gün sonra 3 Şubat 1451'de öldü. Ölüm sebebi beyin kanaması veya beyindeki bir tümördür. Aynı zamanda 6. Osmanlı padişahıdır.
II. Murad Şiddetli bir baş ağrısı sebebiyle yatağa düştü ve üç gün sonra 3 Şubat 1451'de öldü. Ölüm sebebi beyin kanaması veya beyindeki bir tümördür. Aynı zamanda 6. Osmanlı padişahıdır.
Fatih Sultan Mehmet

                  
                  Fatih Sultan Mehmet'in ölümü Osmanlı tarihinin en gizemli ölümlerinden biridir. Fatih Sultan Mehmet, Mayıs 1481'de Mısır Memlük Devleti üzerine sefere çıktığı sırada rahatsızlandı ve öldü.
Fatih Sultan Mehmet Fatih Sultan Mehmet'in ölümü Osmanlı tarihinin en gizemli ölümlerinden biridir. Fatih Sultan Mehmet, Mayıs 1481'de Mısır Memlük Devleti üzerine sefere çıktığı sırada rahatsızlandı ve öldü.
II. Beyazid

                  
                  II. Bayezid, oğlu Yavuz Sultan Selim tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.
II. Beyazid II. Bayezid, oğlu Yavuz Sultan Selim tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.
Yavuz Sultan Selim

                  
                  9. Osmanlı padişahıdır. 21 Eylül 1520'yi 22 Eylül'e bağlayan gece kanserden vefat etti.
Yavuz Sultan Selim 9. Osmanlı padişahıdır. 21 Eylül 1520'yi 22 Eylül'e bağlayan gece kanserden vefat etti.
Kanuni Sultan Süleyman

                  
                  10. Osmanlı padişahıdır. 1566'da Zigetvar Kuşatmasının son günü 6/7 Eylül gecesi beyin kanamasından öldü.
Kanuni Sultan Süleyman 10. Osmanlı padişahıdır. 1566'da Zigetvar Kuşatmasının son günü 6/7 Eylül gecesi beyin kanamasından öldü.
III. Murad

                  
                  12. Osmanlı padişahıdır. 17 Ocak 1595'te prostat kanserinden öldü.
III. Murad 12. Osmanlı padişahıdır. 17 Ocak 1595'te prostat kanserinden öldü.
III. Mehmed

                  
                  13. Osmanlı padişahıdır. Bir gün saraya dönerken yolda karşılaştığı bir meczub, “56 gün sonra gelecek kazadan kurtulamazsın. Gafil olma padişahım” demişti. Bu olay Üçüncü Mehmed'i derinden etkilemişti. Padişah yemeden, içmeden kesildi ve 22 Aralık 1603'te kalp krizi geçirerek öldü.
III. Mehmed 13. Osmanlı padişahıdır. Bir gün saraya dönerken yolda karşılaştığı bir meczub, “56 gün sonra gelecek kazadan kurtulamazsın. Gafil olma padişahım” demişti. Bu olay Üçüncü Mehmed'i derinden etkilemişti. Padişah yemeden, içmeden kesildi ve 22 Aralık 1603'te kalp krizi geçirerek öldü.
II. Osman

                  
                  Padişahlar arasında en çok bilinen ölüm Genç Osman'ın ölümüdür. Genç Osman'ın öldürülmesi tam olarak şu şekilde gerçekleşti. II. Osman, Polonya üzerine sefere çıkarken kardeşi Şehzade Mehmed'i öldürmesi için cellatları gönderdi. Cellatları karşısında gören Mehmed, ölmeden önce kardeşi II. Osman'a, 'Allah'tan dilerim ki ömrün berbat olsun! Beni hayatımdan mahrum ettin, inşallah sen de saltanat süremeyesin' şeklinde beddua etti. II. Osman'ın bundan sonra hiç bir işi iyi gitmedi. Hotin kalesi kuşatılmasına rağmen alınamadı. Genç Osman, bu başarısızlığın nedenini yeniçerilere yükledi. Genç Osman, Anadolu'ya gidip yeni ordu sistemi kurmak istiyordu. Bunu öğrenen yeniçeriler, Genç Osman'ın gitmemesini istediler. Genç Osman'a karşı isyan çıkınca Genç Osman kararından vazgeçti. Ancak yeniçeriler, sarayın üçüncü kapısından geçip devrik padişah I. Mustafayı bulmuştu. Sultan I.Mustafa ikinci kez tahta çıkarıldı. İsyancılar o an için Sultan Genç Osman'ın öldürülmesini düşünmüyorlardı. Ancak isyanın elebaşları padişahın Yedikule zindanlarına götürülüp orada öldürülmesini istediler. Genç Osman Davud paşa ve yanındakiler tarafından boğularak öldürüldü.
II. Osman Padişahlar arasında en çok bilinen ölüm Genç Osman'ın ölümüdür. Genç Osman'ın öldürülmesi tam olarak şu şekilde gerçekleşti. II. Osman, Polonya üzerine sefere çıkarken kardeşi Şehzade Mehmed'i öldürmesi için cellatları gönderdi. Cellatları karşısında gören Mehmed, ölmeden önce kardeşi II. Osman'a, 'Allah'tan dilerim ki ömrün berbat olsun! Beni hayatımdan mahrum ettin, inşallah sen de saltanat süremeyesin' şeklinde beddua etti. II. Osman'ın bundan sonra hiç bir işi iyi gitmedi. Hotin kalesi kuşatılmasına rağmen alınamadı. Genç Osman, bu başarısızlığın nedenini yeniçerilere yükledi. Genç Osman, Anadolu'ya gidip yeni ordu sistemi kurmak istiyordu. Bunu öğrenen yeniçeriler, Genç Osman'ın gitmemesini istediler. Genç Osman'a karşı isyan çıkınca Genç Osman kararından vazgeçti. Ancak yeniçeriler, sarayın üçüncü kapısından geçip devrik padişah I. Mustafayı bulmuştu. Sultan I.Mustafa ikinci kez tahta çıkarıldı. İsyancılar o an için Sultan Genç Osman'ın öldürülmesini düşünmüyorlardı. Ancak isyanın elebaşları padişahın Yedikule zindanlarına götürülüp orada öldürülmesini istediler. Genç Osman Davud paşa ve yanındakiler tarafından boğularak öldürüldü.
I. Mustafa

                  
                  Osmanlı tarihinde tek “Deli” padişah olan Sultan Mustafa 1623'te tahttan indirildikten sonra 20 Ocak 1639'da bir sara nöbeti sırasında öldü.
I. Mustafa Osmanlı tarihinde tek “Deli” padişah olan Sultan Mustafa 1623'te tahttan indirildikten sonra 20 Ocak 1639'da bir sara nöbeti sırasında öldü.
IV. Murad

                  
                  Ölüm nedeni üzerine iki ayrı iddia vardır. Batılı kaynaklar sirozdan, Osmanlı kaynakları ise damla hastalığından öldüğünü iddia ederler. 8 Şubat 1640 gecesi öldü.
IV. Murad Ölüm nedeni üzerine iki ayrı iddia vardır. Batılı kaynaklar sirozdan, Osmanlı kaynakları ise damla hastalığından öldüğünü iddia ederler. 8 Şubat 1640 gecesi öldü.
IV. Mehmed

                  
                  1687'de tahttan indirildikten sonra dört yıl hapis hayatı yaşadı. Yakalandığı zatürrenin ilerlemesi sonucu 6 Ocak 1693'te öldü.
IV. Mehmed 1687'de tahttan indirildikten sonra dört yıl hapis hayatı yaşadı. Yakalandığı zatürrenin ilerlemesi sonucu 6 Ocak 1693'te öldü.
II. Süleyman

                  
                  40 yıl sarayda hapis hayatı yaşadıktan sonra 1691'de tahta çıktı. Viyana'daki bozgun yıllarında sıkıntılı geçen dört yıllık bir padişahlığın ardından, 6 Şubat 1695'te böbrek yetmezliğinden öldü.
II. Süleyman 40 yıl sarayda hapis hayatı yaşadıktan sonra 1691'de tahta çıktı. Viyana'daki bozgun yıllarında sıkıntılı geçen dört yıllık bir padişahlığın ardından, 6 Şubat 1695'te böbrek yetmezliğinden öldü.
II. Mustafa

                  
                  II. Mustafa, 1703'te bir isyan sonucu tahttan indirildi ve 29 Aralık 1703'te prostat kanserinden öldü.
II. Mustafa II. Mustafa, 1703'te bir isyan sonucu tahttan indirildi ve 29 Aralık 1703'te prostat kanserinden öldü.
III. Ahmed

                  
                  III. Ahmed, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 24 Haziran 1736'da öldü.
III. Ahmed III. Ahmed, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 24 Haziran 1736'da öldü.
I. Abdülhamid

                  
                  1787-1791 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Anapa Kalesi'nin Rusların eline geçtiği haberi üzerine beyin kanaması geçirdi ve bir süre sonra 7 Nisan 1789'da öldü
I. Abdülhamid 1787-1791 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Anapa Kalesi'nin Rusların eline geçtiği haberi üzerine beyin kanaması geçirdi ve bir süre sonra 7 Nisan 1789'da öldü
II. Mahmud

                  
                  II. Mahmut, verem hastalığından kurtulamadı ve 1 Temmuz 1839 günü vefat etti.
II. Mahmud II. Mahmut, verem hastalığından kurtulamadı ve 1 Temmuz 1839 günü vefat etti.
Abdülmecid

                  
                  31. Osmanlı padişahıdır. Tanzimat Dönemi'ni başlatan sultan 25 Haziran 1861'de babası İkinci Mahmud gibi veremden öldü.
Abdülmecid 31. Osmanlı padişahıdır. Tanzimat Dönemi'ni başlatan sultan 25 Haziran 1861'de babası İkinci Mahmud gibi veremden öldü.
Abdülaziz

                  
                  Sultan Abdülaziz, tahttan indirildikten birkaç gün sonra odasında bilekleri kesilmiş bir halde ölü bulundu.
Abdülaziz Sultan Abdülaziz, tahttan indirildikten birkaç gün sonra odasında bilekleri kesilmiş bir halde ölü bulundu.
V. Murad

                  
                  V. Murad, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 29 Ağustos 1904'te öldü.
V. Murad V. Murad, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 29 Ağustos 1904'te öldü.
II. Abdülhamid

                  
                  Osmanlı tarihinin en çok tartışılan padişahı olan İkinci Abdülhamid, 10 Şubat 1918'de Beylerbeyi Sarayı'nda 76 yaşındayken yakalandığı zatürrenin ilerlemesi sonucu veremden öldü.
II. Abdülhamid Osmanlı tarihinin en çok tartışılan padişahı olan İkinci Abdülhamid, 10 Şubat 1918'de Beylerbeyi Sarayı'nda 76 yaşındayken yakalandığı zatürrenin ilerlemesi sonucu veremden öldü.
V. Mehmed Reşad

                  
                  V. Mehmed Reşad, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 3 Temmuz 1918'de öldü.
V. Mehmed Reşad V. Mehmed Reşad, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 3 Temmuz 1918'de öldü.
VI. Mehmed Vahideddin 

                  
                  36. ve son Osmanlı padişahı. Vahdettin San-Remo'da 16 Mayıs 1926'da kalp krizinden öldü.
VI. Mehmed Vahideddin 36. ve son Osmanlı padişahı. Vahdettin San-Remo'da 16 Mayıs 1926'da kalp krizinden öldü.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >