Pakistan'da düşen uçağın kara kutusu bulundu

Pakistan'da yerleşim alanına düşen uçak
Pakistan'da yerleşim alanına düşen uçak

Pakistan Uluslararası Havayollarının (PIA) dün Karaçi'ye düşen yolcu uçağının kara kutusuna ulaşıldı. Düşen uçakta 2 kişi dışında tüm yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti.

PIA Sözcüsü, uçuş verilerinin saklandığı kara kutunun, kaza alanından çıkarıldığını; soruşturmayı yürüten yetkililere verileceğini belirtti.

İniş sırasında düşmüştü

PIA'nın PK 8303 sefer sayılı Lahor-Karaçi uçuşunu yapan yolcu uçağı taşıdığı 91 yolcu ve 8 mürettebatıyla dün iniş sırasında yerleşim alanına düşmüştü.

Yayımlanan pilot ve kule arasındaki görüşme kaydında pilotun "Mayday" (İmdat) çağrısında bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Kazanın ardından açıklama yapan PIA Genel Müdürü Arşad Malik, uçağın teknik olarak uçuşa uygun olduğunu ifade etmişti.

Uçak bir gün önce Umman'dan geldi

PIA Mühendislik ve Bakım Departmanının hazırladığı raporda, uçağın 21 Mart'ta son kontrollerinin yapıldığı açıklandı.

Uçağın bir gün önce Umman'ın başkenti Muskat'tan Pakistan'ın Lahor kentine geldiği belirtilen raporda, iniş takımları, motorlar ve genel uçuş sistemlerinde bir arıza görülmeyen uçağın 5 Kasım'a kadar uçuşlara uygun olduğu ifade edildi.

Öte yandan görgü tanıklarının da kazayla ilgili ifadeleri ortaya çıktı. Yerel medyaya konuşan İcaz Masih, 2 kere iniş deneyen uçağın ilk denemede piste sürttüğünü ifade etti.

2'nci deneme için tekrar havalanan uçağın motorunun alev aldığını söyleyen Şakil Ahmed de motorundan duman çıkar halde gördüğü uçağın önce bir baz istasyonuna çarptığını daha sonra evlerin arasına düştüğünü kaydetti.

"Işığı görünce kemerimi çözüp kendimi oraya attım"

Uçaktan sağ kurtulan Zubeir de bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, uçağın iniş denemesi sırasında piste vurduğunu söyleyerek, "Bana pilot uçağı düşürmek için boş bir alan arıyor gibi geldi. İlk denemeden 10-15 dakika sonra uçak düştü. Her yeri ateş sardı, insanların çığlıkları duyuluyordu. Birkaç metre ileride ışığı görünce kemerimi çözüp kendimi oraya attım. Çevredekiler beni ambulansa bindirerek hastaneye götürdü." dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >