Plajda maske zorunluluğu: Yüzmeyenler takacak

Arşiv
Arşiv

Yeni normalle beraber vatandaşlar tatil bölgelerine yoğun olarak gitmeye devam ediyor. Muğla Valiliği plajlarla ilgili yeni önlemeler aldı. Valilik, plajlarda yüzmeyenlere maske takma zorunluluğu getirdi.

Muğla'da yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında plaj alanlarında yüzmeyenlere maske takma zorunluluğu getirildi.

Valilik binasında Vali Esengül Civelek başkanlığında gerçekleştirilen İl Pandemi Kurulu Toplantısı'nda, kontrollü normalleşme sürecinde alınacak önlemler görüşüldü.

Toplantıda alınan kararlar gereği, çay bahçeleri, dernek lokalleri, kahvehane, kıraathane, lokanta, restoran, kafe gibi iş yerleri saat 22.00'ye kadar açık kalacak, buralarda yeme içme dışında maske kullanımı sürdürülecek.

Açık alanlarda sosyal mesafe düzeni

Masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak, açık alanlar da dahil işlemenin tamamı sosyal mesafe kurallarına uygun düzenlenecek. İşletmelerde ortak kullanım amacıyla gazete, dergi bulundurulmayacak.

Market, bakkal gibi işletmeler ise hijyen tedbirlerini almak kaydıyla faaliyetlerini saat 23.00'e kadar sürdürebilecek.

Yüzme dışındaki etkinliklerde maske zorunlu

Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi COVID-19 belirtisi olanlar ve hastalarla temasta bulunduğu belirlenenler, plaj gibi yüzme alanları, park, bahçe ve rekreasyon yerlerini kullanamayacak. Yüzme dışındaki etkinliklerde plaj alanlarında maske takılması esas olacak.

4 metrekareye bir kişi düşecek

Plajlarda şezlong ve şemsiyeler arasında en az 1,5 metre mesafe bulunacak, 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde plajların kullanılması planlanacak.

Localarda mesafe kurallarına uygun düzenleme yapılarak, iki metrekareye bir kişi olacak şekilde kapasite belirlenecek. Kişilerin hijyen açısından kendilerine ait plaj havlusu getirmesi ve kullanması teşvik edilecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >