Plastik poşetler kasalarda okutulmaya başlandı

Adana'da pazarda bez torba dağıtılmıştı.
Adana'da pazarda bez torba dağıtılmıştı.

Türkiye'de 1 Ocak 2019'da başlayacak naylon poşetlerin ücretlendirmesi sistemine geçiş süreci kapsamında bazı zincir marketler, alışverişte kullanılan barkodlu poşetleri kasalarda okutmaya başladı. Tanesi 25 kuruştan kasalarda okutulan poşetlerin bedeli, toplam rakamdan indirim olarak düşülüyor.

Plastik poşetlerin ücretlendirmesi sistemine geçiş süreci kapsamında bazı zincir marketlerin kasalarında barkodlu alışveriş poşetleri okutulmaya başlandı. Bu kapsamda 25 kuruş olarak yansıtılan poşet ücreti, ödenecek ücretten indirim olarak düşülüyor.

Plastik poşetler birçok canlıya zarar veriyor.
Plastik poşetler birçok canlıya zarar veriyor.

İade ediliyor ama 'şimdilik'

Geçiş sürecine hazırlık için naylon poşetler, market kasalarında tanesi 25 kuruştan ücretlendirilirken, oluşan bedel fiş kesilirken tüketiciye iade ediliyor. Poşet tüketimini ölçmek ve çalışanlarının konuya hakim olması için böyle bir uygulamaya başlayan zincir marketler, 1 Ocak 2019'dan itibaren ücret indirimi uygulamayacak.

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik alışveriş poşetleri, tüm satış noktalarından ücretli temin edilecek.

Uzmanlar, plastik poşet yerine file veya kumaş poşet kullanılmasını öneriyor.
Uzmanlar, plastik poşet yerine file veya kumaş poşet kullanılmasını öneriyor.

Birçok market de 1 Ocak'ta başlayacak uygulamada aksaklık yaşanmaması adına hazırlıklarına hız verdi. Bazı zincir marketlerde üzerlerine barkod konulan naylon poşetler kasalarda okutulmaya başlandı.

"Ücretten ziyade, kullanımının kaldırılması"

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, yaptığı açıklamada, naylon poşetlerin ücretlendirilmesinden ziyade, kullanımdan kaldırılmasını insan sağlığı ve çevre açısından desteklediklerini söyledi.

Yılmaz, tüm tüketicilere çağrıda bulunarak, "Bu poşetlerin alınmaması, bunun yerine bez çanta ya da çevre dostu file kullanılması konusunda tüketicilerimizin hassas davranmasını istiyoruz." dedi.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilere file kullanmalarını önerdi.
Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilere file kullanmalarını önerdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019'dan itibaren naylon poşetlerin ücretlendirileceğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

  • "Bu sistem bazı zincir marketlerde uygulamaya başlandı. Kasada okutularak 25 kuruştan satılan poşetlerin ücreti fiş kesilirken iade ediliyor. Bu bir alıştırma, geçiş süreci. Yılbaşından sonra sistem işlemeye başlayacak ve poşetler ücretlendirilecek. Şimdiden yapılan bu ücretlendirmenin gözden geçirilmesinde yarar var. Tüketicilerimiz 1 Ocak'a kadar ürün alırken poşet ücretinin toplam ücretten düşürüp düşürülmediği konusuna dikkat etsinler."

İzmir'de
İzmir'de

Bez torba önerisi

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yılbaşından sonra zorunlu hale gelecek uygulama kapsamında bazı marketlerde şimdiden provaların başladığını söyledi.

Ağaoğlu, poşetlerin deneme amaçlı bazı marketlerde 1, bazılarında ise 25 kuruş olarak ücretlendirildiğini anlatarak, "Bence geri dönüşümün özendirilmesi, naylon poşet tüketiminin azaltılması, kısılmasına yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu noktada zincir süpermarketler, bez torbalar yaptırarak üzerine kendi logolarını basıp müşterilerine ücretsiz ya da sembolik bir ücretle sunmalıdır. Böylelikle hem çevre korunmuş olacak hem de tüketicinin cebinden ekstra poşet parası çıkmayacak." diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >