Ramazan'da içinizi serinletecek ev yapımı iftariyelik dondurma tarifleri

Dondurma
Dondurma

Evlerinizde kolaylıkla yapabileceğiniz iftariyelik dondurma tarifleri, Ramazan sofralarınızı serinletecek.

Dağ tepelerindeki karlarla başlayan dondurma macerası, Osmanlı'dan günümüze değişim göstererek geliyor.

Dağlardan toplanan karlar, önceleri bal ve meyve özleriyle süslenip ikram edilirken; zamanla şeker, vanilya ve kakaoyla zenginleştirilip günümüz dondurma halini almış durumda. Neredeyse herkesin severek yediği dondurma, sıcak Ramazan günlerinde de vazgeçilmez lezzetler arasında.

Sizin için evlerinizde kolaylıkla yapabileceğiniz iftariyelik dondurma tarifleri hazırladık.

Osmanlı lezzeti tahin helvalı dondurma

                  Öncelikle sütü ocağa koyup kaynamaya bırakın; kaynayan süte sırasıyla şeker ve salep ilave ederek karıştırmaya başlayın. Yaklaşık 10 dakika pişirdiğiniz sütün altını kapadıktan sonra, dinlenmeye bırakın. Ardından 1 gün boyunca buzdolabında bekletin. Bekleyen karışımı 1 gün sonra dolaptan alın ve karıştırın. El mikseri yardımıyla çırparsanız daha iyi olabilir. Hazır hale gelen dondurmanızı önceden ezdiğiniz tahin helvası ile karıştırın. Buzdolabına koyun ve donmasını bekleyin. İşte bu kadar; Osmanlı'nın vazgeçilmez lezzetlerinden tahinli dondurmanız hazır.
Osmanlı lezzeti tahin helvalı dondurma Öncelikle sütü ocağa koyup kaynamaya bırakın; kaynayan süte sırasıyla şeker ve salep ilave ederek karıştırmaya başlayın. Yaklaşık 10 dakika pişirdiğiniz sütün altını kapadıktan sonra, dinlenmeye bırakın. Ardından 1 gün boyunca buzdolabında bekletin. Bekleyen karışımı 1 gün sonra dolaptan alın ve karıştırın. El mikseri yardımıyla çırparsanız daha iyi olabilir. Hazır hale gelen dondurmanızı önceden ezdiğiniz tahin helvası ile karıştırın. Buzdolabına koyun ve donmasını bekleyin. İşte bu kadar; Osmanlı'nın vazgeçilmez lezzetlerinden tahinli dondurmanız hazır.
Gerekli malzemeler

                  5 su bardağı süt1 tatlı kaşığı salep1.5 su bardağı şeker150 gr. tahin
Gerekli malzemeler 5 su bardağı süt1 tatlı kaşığı salep1.5 su bardağı şeker150 gr. tahin
Elmalı sorbe

                  Elma suyunu bir tencereye koyun ve kaynamaya bırakın. Elmaları evde kendinizin sıkmasını öneriyoruz. Sırasıyla karanfil, portakal kabuğu ve tarçını da ekledikten sonra, biraz dinlendirip dondurucuya atın. 2-3 saat beklettikten sonra, badem ile süsleyip servis edebilirsiniz.
Elmalı sorbe Elma suyunu bir tencereye koyun ve kaynamaya bırakın. Elmaları evde kendinizin sıkmasını öneriyoruz. Sırasıyla karanfil, portakal kabuğu ve tarçını da ekledikten sonra, biraz dinlendirip dondurucuya atın. 2-3 saat beklettikten sonra, badem ile süsleyip servis edebilirsiniz.
Gerekli malzemeler

                  4 su bardağı elma suyu2 adet karanfil1 dilim portakal kabuğu1 dal tarçın1 çay bardağı bademGıda boyası (İsteğe bağlı)
Gerekli malzemeler 4 su bardağı elma suyu2 adet karanfil1 dilim portakal kabuğu1 dal tarçın1 çay bardağı bademGıda boyası (İsteğe bağlı)
Çıtır çikolata parçacıklı dondurma

                  Öncelikle sütü bir tencereye koyun ve kaynatmaya başlayın. Farklı bir yerde bütün malzemeleri harmanlayın. Süt ılımaya başlayınca karışımdan azar azar ekleyin ve yaklaşık yarım saat kaynatın. Altını kapatın ve soğumaya bırakın; ardından içerine yaklaşık 1 su bardağı parça çikolata ekleyin ve buzlukta dondurun. Servis ederken meyvelerle de süsleyebilirsiniz.
Çıtır çikolata parçacıklı dondurma Öncelikle sütü bir tencereye koyun ve kaynatmaya başlayın. Farklı bir yerde bütün malzemeleri harmanlayın. Süt ılımaya başlayınca karışımdan azar azar ekleyin ve yaklaşık yarım saat kaynatın. Altını kapatın ve soğumaya bırakın; ardından içerine yaklaşık 1 su bardağı parça çikolata ekleyin ve buzlukta dondurun. Servis ederken meyvelerle de süsleyebilirsiniz.
Gerekli malzemeler

                  1 kg. süt2 paket salep2 kaşık kakao2 kaşık toz çikolata1 paket vanilya1 su bardağı şeker1 su bardağı parça çikolata1 paket krema
Gerekli malzemeler 1 kg. süt2 paket salep2 kaşık kakao2 kaşık toz çikolata1 paket vanilya1 su bardağı şeker1 su bardağı parça çikolata1 paket krema
Cevizli pekmezli dondurma

                  Yine bir Osmanlı dondurmasıyla karşı karşıyasınız; Osmanlı tarihine meraklı olanlar bilir dönemin lezzetlerini… Bu eşsiz lezzetin yapımı da oldukça kolay; haydi başlayalım. Öncelikle sütü ocakta kaynatmaya başlayın; bir yandan şeker ve salebi karıştırıp süte ilave edin. Karışımı yine 1 gün buzdolabında beklettikten sonra, toz haline gelen ceviz ve pekmezi ekleyin ve iyice karıştırın. Kıvama gelince dondurup servis edin.
Cevizli pekmezli dondurma Yine bir Osmanlı dondurmasıyla karşı karşıyasınız; Osmanlı tarihine meraklı olanlar bilir dönemin lezzetlerini… Bu eşsiz lezzetin yapımı da oldukça kolay; haydi başlayalım. Öncelikle sütü ocakta kaynatmaya başlayın; bir yandan şeker ve salebi karıştırıp süte ilave edin. Karışımı yine 1 gün buzdolabında beklettikten sonra, toz haline gelen ceviz ve pekmezi ekleyin ve iyice karıştırın. Kıvama gelince dondurup servis edin.
Gerekli malzemeler

                  5 su bardağı süt1 tatlı kaşığı salep 1.5 su bardağı şeker 100 gr. ceviz içi 1 çay bardağı pekmez
Gerekli malzemeler 5 su bardağı süt1 tatlı kaşığı salep 1.5 su bardağı şeker 100 gr. ceviz içi 1 çay bardağı pekmez
Vanilyalı ev dondurması

                  Sütün tamamını derin bir tencereye koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra şeker ve salep ekleyin. Sürekli karıştırın ve topak topak olmasını önleyin. Yeterince kaynadıktan sonra ocağı kapatın; kalıplarda dondurmak istiyorsanız, kaplara sıcakken doldurun. Oda sıcaklığına geldiğinde buzluğa atın ve servis ederken çikolata sosu ile süsleyin.
Vanilyalı ev dondurması Sütün tamamını derin bir tencereye koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra şeker ve salep ekleyin. Sürekli karıştırın ve topak topak olmasını önleyin. Yeterince kaynadıktan sonra ocağı kapatın; kalıplarda dondurmak istiyorsanız, kaplara sıcakken doldurun. Oda sıcaklığına geldiğinde buzluğa atın ve servis ederken çikolata sosu ile süsleyin.
Gerekli malzemeler

                  1 litre süt1 su bardağı şeker1 dolu yemek kaşığı salepMeyve aroması (İsteğe göre)
Gerekli malzemeler 1 litre süt1 su bardağı şeker1 dolu yemek kaşığı salepMeyve aroması (İsteğe göre)
Yoğurtlu dondurma

                  Meyveleri püre haline getirin ve sırasıyla meyveleri, balı, kırdığınız cevizi yoğurda ekleyin. Hazırladığınız harcı kalıplara paylaştırın ve buzdolabında dondurun.
Yoğurtlu dondurma Meyveleri püre haline getirin ve sırasıyla meyveleri, balı, kırdığınız cevizi yoğurda ekleyin. Hazırladığınız harcı kalıplara paylaştırın ve buzdolabında dondurun.
Gerekli malzemeler

                  Bir kase yoğurt,Meyve (Meyve tercihi size ait)2-3 yemek kaşığı balCeviz
Gerekli malzemeler Bir kase yoğurt,Meyve (Meyve tercihi size ait)2-3 yemek kaşığı balCeviz
Damla sakıza doyamayanlar için damla sakızlı dondurma

                  Öncelikle sütü tencereye dökün ve kaynamaya bırakın; kaynayan süte damla sakızlarını ilave edin ve karıştırmaya başlayın. Süt karışımına 2 yemek kaşığı salep ve 1 su bardağı şeker ilave edin. 10-15 dakika karıştırıp kaynattıktan sonra, ocağın altını kapatın. Oda sıcaklığına gelen sütü dinlendirip, soğutun. Soğuyan karışımı donduracağınız kaplara doldurup buzluğa atın; yaklaşık 1 gün donmasını bekleyin. Arada dondurmayı çıkarıp karıştırın ve tümünün aynı donmasını sağlayın. Sabahtan hazırlayabilirsiniz; akşama kadar yeterince donar. Dilerseniz gıda boyası yardımıyla dondurmanızı renklendirebilirsiniz.
Damla sakıza doyamayanlar için damla sakızlı dondurma Öncelikle sütü tencereye dökün ve kaynamaya bırakın; kaynayan süte damla sakızlarını ilave edin ve karıştırmaya başlayın. Süt karışımına 2 yemek kaşığı salep ve 1 su bardağı şeker ilave edin. 10-15 dakika karıştırıp kaynattıktan sonra, ocağın altını kapatın. Oda sıcaklığına gelen sütü dinlendirip, soğutun. Soğuyan karışımı donduracağınız kaplara doldurup buzluğa atın; yaklaşık 1 gün donmasını bekleyin. Arada dondurmayı çıkarıp karıştırın ve tümünün aynı donmasını sağlayın. Sabahtan hazırlayabilirsiniz; akşama kadar yeterince donar. Dilerseniz gıda boyası yardımıyla dondurmanızı renklendirebilirsiniz.
Gerekli malzemeler

                  1 litre süt (5 su bardağı)1 su bardağı şeker2 paket salep2 adet damla sakızıMeyve parçaları ya da limon kabuklarıyla süsleyerek de servis edebilirsiniz.Afiyet olsun...
Gerekli malzemeler 1 litre süt (5 su bardağı)1 su bardağı şeker2 paket salep2 adet damla sakızıMeyve parçaları ya da limon kabuklarıyla süsleyerek de servis edebilirsiniz.Afiyet olsun...
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >