Rengiyle iştah açan pancar kilolarınızı sihirli bir şekilde ortadan kaybedebilir mi?

Vitamin deposu pancarın faydaları saymakla bitmiyor.
Vitamin deposu pancarın faydaları saymakla bitmiyor.

Vitamin deposu pancar geçtiğimiz yılın en gözde besinleri arasında yer aldı. Peki, bu leziz besin kilo vermenize yardımcı oluyor mu?

Ispanakgiller ailesinden olan pancar, geçtiğimiz yılın gözde süper besinlerinden biriydi. Hiç de haksız sayılmaz, bu popülerliği fazlasıyla hak ediyor. Pancar yağ oranı düşük, antioksidanlarla kaplanmış adeta bir vitamin mineral deposu. Beslenme-Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Uzm. Dyt. Gizem Keservuran pancarın sihirli güçleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Tam bir vitamin deposu
Pancarın yeşil yaprakları demir, A ve C deposu iken, kendisi yani yumru kısmı kusursuz bir folik asit, manganez, potasyum ve lif kaynağıdır.
Tam bir vitamin deposu Pancarın yeşil yaprakları demir, A ve C deposu iken, kendisi yani yumru kısmı kusursuz bir folik asit, manganez, potasyum ve lif kaynağıdır.
Kalori oranı düşük
Pancar karaciğerin detoks kapasitesini arttırır. Pancardaki kalori oranı çok düşük olduğu gibi yüksek oranda lif içerir. Bu da kilo almanıza sebep olabilen yiyeceklerden daha az tüketmenizi sağlar.
Kalori oranı düşük Pancar karaciğerin detoks kapasitesini arttırır. Pancardaki kalori oranı çok düşük olduğu gibi yüksek oranda lif içerir. Bu da kilo almanıza sebep olabilen yiyeceklerden daha az tüketmenizi sağlar.
Beyaz kan hücreleri için önemli
Pancar glutatyon peroksidaz enzimini içerir bu enzim, beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Aynı zamanda da amino asitlerden glutaminin de zengin kaynağıdır.
Beyaz kan hücreleri için önemli Pancar glutatyon peroksidaz enzimini içerir bu enzim, beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Aynı zamanda da amino asitlerden glutaminin de zengin kaynağıdır.
Pancar tokluk hissini sağlar 
Kilo vermeye çalıştığınızda çoğu doğal sebzeyi yemeniz harika bir yol diyebiliriz. Fakat özellikle pancar ile hazırlayacağınız ‘akşam detoksu’ ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve tokluk hissini sağlar. Pancar bağırsakların doğru çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecini hızlandırır.
Pancar tokluk hissini sağlar Kilo vermeye çalıştığınızda çoğu doğal sebzeyi yemeniz harika bir yol diyebiliriz. Fakat özellikle pancar ile hazırlayacağınız ‘akşam detoksu’ ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve tokluk hissini sağlar. Pancar bağırsakların doğru çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecini hızlandırır.
Pancar mı, pancar suyu mu?
İşte dikkat edilmesi gereken soru. 1 pancar 8 mg  (+-2) şeker içerir. Buda zayıflamak isteyen kadınlar için istenmeyen bir durum. Fakat pancarın suyu sıkıldığında şeker / karbonhidrat posa kısmında kalır ve süzülmez.
Pancar mı, pancar suyu mu? İşte dikkat edilmesi gereken soru. 1 pancar 8 mg (+-2) şeker içerir. Buda zayıflamak isteyen kadınlar için istenmeyen bir durum. Fakat pancarın suyu sıkıldığında şeker / karbonhidrat posa kısmında kalır ve süzülmez.
Şekersiz ve bol lifli
Bu nedenle pancar suyu şekersiz ve bol lifli içeriği ile (2.3gr) tok tutarken bağırsakları da maksimum düzeyde çalıştırır. Ayrıca içeriğindeki B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri ile birlikte demir ve karoten açısından da zengindir.
Şekersiz ve bol lifli Bu nedenle pancar suyu şekersiz ve bol lifli içeriği ile (2.3gr) tok tutarken bağırsakları da maksimum düzeyde çalıştırır. Ayrıca içeriğindeki B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri ile birlikte demir ve karoten açısından da zengindir.
Bağırsak florasını dengeleyin
Doğru bağırsak florasına sahip değilseniz ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz. Ya da tehlike sınırında kilo verirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gerekenlerden biri de bağırsaklarınızın florasını dengelemek olacaktır.
Bağırsak florasını dengeleyin Doğru bağırsak florasına sahip değilseniz ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz. Ya da tehlike sınırında kilo verirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gerekenlerden biri de bağırsaklarınızın florasını dengelemek olacaktır.
Araştırmalar ortaya koydu
Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar da probiyotikler ile sağlıklı kilo vermenin birbiri ile doğru orantılı olduğunu göstermektedir.
Araştırmalar ortaya koydu Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar da probiyotikler ile sağlıklı kilo vermenin birbiri ile doğru orantılı olduğunu göstermektedir.
Pancar suyu ve probiyotik ile ‘Akşam Detoksu’ tarifi
O zaman hazırlayacağımız Akşam Detoksu için içeriğimizi hazırlayalım:
Gerekli malzemeler: 3 adet taze pancar (Sert, yuvarlak, lekesiz ve yoğun kırmızı renkte olanları tercih edin.)Probiyotik (100 ml)Hazırlanışı: 3 adet pancarınızı yıkadıktan sonra 4 parçaya bölün ve meyve sıkacağında sıkın. Posasını tekrar sıkmayın.

  
Çıkardığınız pancar suyuna 1 Ölçek (5 ml / 1 tatlı kaşığı) probiyotik ekleyin ve hafifçe karıştırın.

  
Bunu her akşam yemeği öncesi veya yemek sırasında için. Bu tarif sayesinde hem yemeği az yiyeceksiniz hem de sindirim sisteminizi düzene girecek. Bu sayede de kilo vermeniz hızlanacak.
Pancar suyu ve probiyotik ile ‘Akşam Detoksu’ tarifi O zaman hazırlayacağımız Akşam Detoksu için içeriğimizi hazırlayalım: Gerekli malzemeler: 3 adet taze pancar (Sert, yuvarlak, lekesiz ve yoğun kırmızı renkte olanları tercih edin.)Probiyotik (100 ml)Hazırlanışı: 3 adet pancarınızı yıkadıktan sonra 4 parçaya bölün ve meyve sıkacağında sıkın. Posasını tekrar sıkmayın. Çıkardığınız pancar suyuna 1 Ölçek (5 ml / 1 tatlı kaşığı) probiyotik ekleyin ve hafifçe karıştırın. Bunu her akşam yemeği öncesi veya yemek sırasında için. Bu tarif sayesinde hem yemeği az yiyeceksiniz hem de sindirim sisteminizi düzene girecek. Bu sayede de kilo vermeniz hızlanacak.