Rus istihbaratından ABD'nin Suriye'de çatışmayı kışkırttığını iddia etti

Arşiv
Arşiv

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR), ABD'nin Suriye'de çatışmayı kışkırtmaya çalıştığını iddia etti. SVR, ABD'nin Suriye'nin güneybatısında, merkezde ve Fırat'ın doğusunda silahlı çatışmaları kışkırtmak için radikal birlikler oluşturmayı planladığını ileri sürdü.

Rusya Dış İstihbarat Servisi'nden (SVR), yapılan açıklamada, ABD'nin, Suriye'de rejime karşı kontrolündeki bazı unsurları kullanmayı sürdürdüğü iddia edildi.

"Silahlı muhalif Kürt ve Arap birliklerinden oluşan bir grup sözde Suriye'nin Özgür Suriye Ordusu'na özel rol verildiği" ifadesinin kullanıldığı açıklamada, ABD ve İngiltere'nin bu grup üzerinden DAEŞ ile çalıştıkları öne sürüldü.

SVR, ABD'nin Suriye'deki Tanif Üssü'nden koordine ettiği faaliyetlerle ülkenin merkezi ve Fırat Nehri'nin doğusunda silahlı çatışmaları kışkırtmak için radikal birlikler oluşturmayı planladığını, ayrıca DEAŞ'a büyük kalibreli silahlardan oluşan onlarca pikap, taşınabilir hava savunma sistemi ile 'TOW' ve 'NLAW' tanksavar füzelerinin teslim edilmesinin planlandığını savundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >