Rusya vatandaşlarının Fener Rum Patrikhanesine gitmesini yasakladı

Geçtiğimiz hafta Fener Rum Patriği, Ukrayna'ya giderek Ortodoks Kilisesi üyelerini kutsamıştı.
Geçtiğimiz hafta Fener Rum Patriği, Ukrayna'ya giderek Ortodoks Kilisesi üyelerini kutsamıştı.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne bağımsızlık verilmesi nedeniyle İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'yle ilişkilerine son veren Rus Ortodoks Kilisesi, Rusların Türkiye'deki Fener Rum kiliselerinde ibadet edemeyeceğini açıkladı.

Moskova Patrikhanesi Dış İlişkiler Departmanı Sekreteri Başpapaz İgor Yakimçuk, Rus basınına yaptığı açıklamada, Fener Rum Patrikhanesi'yle ilişkilerini sonlandıran Rus Ortodoks Kilisesi'nin kararlarına yurtdışındaki turistlerin dikkat etmesinin önemli olduğunu belirtti.

Rus vatandaşlarının ibadet için Fener Rum Patrikhanesi'ne gitmemeleri konusunda uyarıda bulunuldu.

Rum Ortodoks Kilisesi'ne ait ibadethanelerin bulunduğu popüler ülkeleri de sıralayan Yakimçuk, İstanbul'daki tüm kiliselerin ve Antalya'daki yegane kilisenin bu kategoride yer aldığının altını çizdi.

'Rus ortodoks kilisesi Türkiye'de kilise açabilir'

Rus din bilimci İgor Zagarin, Rus Ortodoks Kilisesi'nin Fener Rum Patrikhanesi'nin kararına yanıt olarak Türkiye'nin Ruslar açısından popüler bölgelerinde kiliseler açmaya öncelik verebileceğini kaydetti.

Zagarin, verilecek olası yanıtlar hakkında şu ifadeleri kullandı: "Birkaç seçenek var. Antalya gibi turistlerin en yoğun olduğu merkezlerde Rus Ortodoks Kilisesi ibadethaneleri açma konusu üzerinde duruluyor. Bildiğim kadarıyla bu konunun Türk hükümetiyle ele alınması gerekiyor."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >