Rusya'dan Ermenistan'a 'itidal' çağrısı

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Rusya Devlet Başkanı Putin
Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Rusya Devlet Başkanı Putin

Rusya, Ermenistan ordusunun Başbakan Paşinyan'ı istifaya çağırmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan'daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirterek, "Yaşananlar Ermenistan'ın iç işleridir. Tüm tarafları itidale çağırıyoruz" dedi.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı bildiriyle istifaya çağırdı.

Yaşananlar karşısında Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını 'darbe girişimi' olarak tanımladı.

İstifa etmeyeceğini belirten 45 yaşındaki Ermeni başbakan, destekçilerini başkent Erivan'ın merkezinde toplanmaya çağırdı.

"Ermenistan'ın iç meselesi"

Ermenistan'da yaşananlarla ilgili Rusya'dan ilk açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan'daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirterek, "Yaşananlar Ermenistan'ın iç işleridir. Tüm tarafları itidale çağırıyoruz" dedi.

Paşinyan'a istifa çağrısının ardından, Rusya ile Ermenistan arasında üst düzey temasların gerçekleştirilmediğini belirten Peskov, "Gerekmesi halinde bu tür bir görüşme hızlıca ayarlanabilir" dedi.

"Durumun anayasal çerçevede kalacağına inanıyoruz"

Gelişmeleri yakından izlediklerini anlatan Peskov, "Ermenistan'daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz ancak yaşananlar Ermenistan'ın iç işleridir. Tüm tarafları itidale çağırıyoruz. Durumun, anayasal çerçevede kalacağına inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Paşinyan'ın dün Rus yapımı İskender füzelerine yönelik dile getirdiği eleştirileri de değerlendiren Peskov, "Rus askeri teknolojisi, etkinliğini sayısız defa kanıtlamıştır" ifadesini kullandı.

Paşinyan, Ermenistan ordusunun, kendisine yönelik istifa çağrısının ardından Facebook üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında konuştu.

Konuşmasında, destekçilerini sokağa çağıran Paşinyan, "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır" dedi.

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz" ifadesini kullandı.

  • İtidal çağrısı ne demek?
  • Türk Dil Kurumuna göre itidal:
  • - Aşırı olmama, ılımlılık, ölçülülük
  • - Soğukkanlılık
  • İtidal çağrısı ne anlama geliyor?
  • İtidal kelimesi iki farklı anlam taşımaktadır. Ayrıca İslam’da da ayrı bir anlamı bulunmaktadır. İtidal kelimesinin ilk anlamı aşırı olmama, aşırıya kaçmamak demektir. Kişilerin bir olay veya bir konu karşısında ölçülü olması aşırı durum sergilememesi anlamına gelmektedir. İtidal kelimesinin diğer bir anlamı ise soğukkanlı olmaktır. Kişilerin yine bir konu karşısında aşırıya kaçmama ve soğukkanlı olabilmesi anlamına gelmektedir.
  • İtidalli olma ne anlama geliyor?
  • İtidalli olmak kelimenin anlamında belirtildiği gibi kişilerin soğukkanlı davranması ve konular karşısında ılımlı olması anlamına gelmektedir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >