Rusya'nın ele geçirdiği Mariupol'deki toplu mezarlar görüntülendi

200'den fazla toplu mezar olduğu belirtiliyor
200'den fazla toplu mezar olduğu belirtiliyor

ABD'li uydu şirketi Maxar, Rusya'nın dün ele geçirdiği Mariupol kentinde 200 civarında mezarın yer aldığı bir toplu mezarlık tespit ettiğini açıkladı. Ukraynalı yetkililer, Rusya'yı 9 bine yakın Ukraynalı sivili gömmekle suçladı.

ABD'li uydu şirketi Maxar Technologies'in paylaştığı yeni uydu görüntülerinde Rusya'nın ele geçirdiğini açıkladığı, Ukrayna'nın liman kenti Mariupol yakınlarında toplu mezar gibi görünen yerler gösterildi. Ukraynalı yetkililer, Rusya'yı 9 bine yakın Ukraynalı sivili gömmekle suçladı.

200'den fazla toplu mezar olduğu belirtiliyor

Görüntüler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Mariupol'ü ele geçirdiklerini açıklamasında sonra geldi. Mariupol'ün dışındaki Manhush kasabasındaki mevcut bir mezarlıktan uzanan mezar sıralarını gösterildi, 200'den fazla toplu mezar olduğu belirtildi.

Uydu görüntülerinde toplu mezarlar olduğu görülüyor
Uydu görüntülerinde toplu mezarlar olduğu görülüyor

Mariupol Belediye Başkanı Vadym Boychenko, Rusya'yı sivillerin cansız bedenlerini şehirden alıp Manhush'a gömerek "askeri suçlarını gizlemekle" suçladı.

Rusya iddiaları yalanlamıştı

Kremlin'den henüz bir açıklama gelmedi. Rus birlikleri üç hafta önce Buça ve Kiev'den geri çekildikten sonra Buça başta olmak üzere diğer kasabalarda toplu mezarlar ortaya çıkmıştı.

Rusya ise sivillerin öldürüldüğü iddialarını yalanlamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >