Salgın bir mutasyon uzaklıkta: DSÖ'den açıklama geldi

NeoCov adı verilen yeni virüs tespit edildi
NeoCov adı verilen yeni virüs tespit edildi

Çinli bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre Güney Afrika'da tespit edilen yeni COVID-19 varyantı NeoCov insanlara bulaşmak için sadece bir mutasyona ihtiyaç duyuyor. Araştırmaya göre virüsün insanlara bulaşması halinde salgına yol açabileceği belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü ise konuya ilişkin virüsün insanlar için risk oluşturup oluşturmadığı daha fazla araştırılmalı şeklinde açıklamada bulundu.

Dünya COVID-19 salgınının bitmesini beklerken yeni bir COVID-19 varyantı ortaya çıktı.

Bir mutasyon sonra insanlara bulaşabilir

Ancak Güney Afrika'daki yarasalar arasında yayılan "NeoCov", COVID'e yol açan COVID-19 virüsün değil MERS'e yol açan virüsün varyantı. Bilim insanları şimdilik endişelenmeye gerek olmadığı görüşünde. Çinli bilim insanlarına göre ise virüs insanlara bulaşmak için sadece bir mutasyona daha ihtiyaç duyuyor.

Salgına yol açabilir

Yeni varyanta dair yayınlanan bir makalede, virüsün insanlara bulaşması halinde salgına yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Ancak laboratuvar testleri, NeoCov'un insan hüclerini enfekte etme kapasitesinin zayıf olduğunu gösteriyor. Yine de Dünya Sağlık Örgütü tedbiri elden bırakmayarak, "Virüsün insanlar için risk oluşturup oluşturmadığı daha fazla araştırma gerektiriyor" açıklamasında bulundu.

DSÖ halihazırda insanları etkileyen virüslerin yüzde 75'inin vahşi hayvanlarda görüldüğünü belirtti. MERS, 2012'de 27 ülkede salgına yol açmış; 858 kişi yaşamını yitirmişti.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >