'Sarı yelekliler'in sözcüsü: Paris'i PKK'lılar ve aşırı sağcılar yaktı

Eylemciler, Paris'te arabaları ateşe verdi.
Eylemciler, Paris'te arabaları ateşe verdi.

Fransa'daki gösteriler sırasında çıkan olaylarda 974 kişi gözaltına alındı, 17'si polis 118 kişi yaralandı. Protestolar nedeniyle Champs-Elysees'deki mağaza ve restoranlar kepenk indirilirken, ülke çapında 89 bin polisin görev yaptığı öğrenildi. Fransa TV kanalı BFM'ye katılan ve sarı yeleklilerin sözcülerinden olduğu öğrenilen Anais Khun isimli kadın, "Paris'te iş yerlerini yakan ve yağmalayan gruplar PKK’lılar ve aşırı sağcılar." dedi.

Fransa'da akaryakıt zamlarına tepkiyle başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve yönetimine karşı öfkeye dönüşen sarı yeleklilerin protestoları, başkent Paris sokaklarını karıştırdı.

Sarı yelekli sözcüsü: Paris'i PKK'lılar yaktı

Fransa'da yayın yapan bir televizyona çıkan sarı yeleklilerin sözcülerinden bir kadın, Paris'te iş yerlerini yakan ve yağmalayan grupların PKK destekçisi ve aşırı sağcılar olduğunu iddia etti. Sözcü, "Biz haklarımız için eylem yapıyoruz. Şiddeti kınıyoruz. Paris'te iş yerlerini yakan ve yağmalayan gruplar PKK’lılar ve aşırı sağcılar." ifadelerini kullandı.

Anais Kuhn, Fransız TV kanalı BFM'ye katılmıştı.
Anais Kuhn, Fransız TV kanalı BFM'ye katılmıştı.

Hükümetin olumlu adımlarına rağmen bitmiyor

  • Sarı yelekliler, hükümetin iptal çağrılarına ve akaryakıt zamlarının gelecek yıl için kaldırılmasına ilişkin açıklamalarına rağmen başta Paris'te olmak üzere ülke çapında Macron ve hükümetinin siyasi ve ekonomik politikalarına karşı tepkilerini dile getirmek amacıyla sokaklara döküldü.
  • Eylemciler, yerel saatle 07.00 sularında Paris'in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi'nde toplanmaya başladı. Polis, göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girmelerine izin verdi. "Macron istifa" sloganları atan sarı yelekliler, polisle zaman zaman gergin anlar yaşadı.

Eylemciler önlerine çıkan her şeyi yaktı.
Eylemciler önlerine çıkan her şeyi yaktı.

Araçları yaktılar

Sarı yelekliler, öğle saatlerinde güvenlik görevlilerinin itidal çağrılarına rağmen civardaki caddelere girerek, ara sokaklarda polise taş ve şişe fırlattı, çok sayıda aracı ateşe verdi.

Zırhlı araçlar sokakta

Polisle sarı yeleklilerin zaman zaman gergin anlar yaşadığı caddelere tansiyonun yükselmesiyle takviye zırhlı polis araçları sevk edildi.

Mağazaları yağmaladılar

Republique ve Opera gibi farklı noktalarda da eylem yapan göstericiler, birçok mağazayı yağmaladı ve çevreye zarar verdi.

Ülkenin birçok kentindeki gösteriler nedeniyle çok sayıda cadde trafiğe kapatıldı.

Fransız polisi, eylemcileri dağıtmak için yer yer biber gazı ve tazyikli su kullandı.
Fransız polisi, eylemcileri dağıtmak için yer yer biber gazı ve tazyikli su kullandı.

974 kişi gözaltında

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, düzenlediği basın toplantısında, ülke çapında 125 bin kişinin katıldığı eylemlerde çıkan olaylarda 974 kişinin gözaltına alındığını ve 17'si polis 118 kişinin yaralandığını açıkladı.

Geçen haftaki şiddet olaylarının tekrarlanmaması için güvenlik önlemlerinin artırılması dikkati çekti.

Ülke çapında 89 bin polis görev yaptı, Paris'te de 8 bin polisle 12 zırhlı araç görev aldı.

Paris'te hayat durdu

Eylemler nedeniyle Champs-Elysees'deki mağaza ve restoranlar kepenklerini indirdi.

Gösteriler sebebiyle Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler de kapatılırken Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi'nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında yarın başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi.

Eylemciler Paris sokaklarında barikat kurdu.
Eylemciler Paris sokaklarında barikat kurdu.

Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi ve geçen haftaki gösteriler sırasında zarar gören Zafer Takı da ziyarete kapalı tutuldu.

Eylemler nedeniyle 30 civarındaki metro durağı da hizmet veremedi.

Sarı yelekliler Belçikaya da sıçradı

Belçika’da ‘sarı yeleklilerin’ protesto eyleminde 450 kişi gözaltına alındı. NATO, AB ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de, sarı yelekliler ‘Sosyal kış geliyor’ sloganıyla sokağa çıktı. Eylemcilere karşı şiddetin dozunu artıran Brüksel polisi, eylem alanına yaklaşmak isteyen sarı yeleklileri biber gazı ve TOMA’dan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti.

Polisin eylemcilere karşı şiddetini artırdığı görüldü.
Polisin eylemcilere karşı şiddetini artırdığı görüldü.

Polisin sert müdahalesi karşısında tepkisini arttıran eylemciler, Brüksel caddelerini savaş alanına çevirdi. Emniyet güçleri ise TOMA ve atlı polislerle göstericilere sert müdahalede bulunarak, 450 kişiyi gözaltına aldı.

Hollanda da eylem var

Sarı yelekliler, Hollanda'nın çeşitli kentlerinde de sokağa indi.

  • Sosyal medyada yapılan çağrılar üzerine, sarı yelekliler, başkent Amsterdam, Lahey, Rotterdam, Eindhoven, Leeuwarden, Groningen, Alkmaar, Nijmegen, Tiel, Zaltbommel ve Maastricht kentlerinde toplandı.

Fransa'da başlayan eylemler, diğer Avrupa ülkelerine de yayılıyor.
Fransa'da başlayan eylemler, diğer Avrupa ülkelerine de yayılıyor.

Genellikle ülkedeki aşırı sağcı grupların çağrısı üzerine toplanan göstericiler, Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı, emeklilik yaşı, sağlık ve eğitimdeki pahalılık ve göçmen sorunu gibi konularda hükümetin politikalarını protesto etti.

ABD Başkanı Trump: Fransa'yı seviyorum

ABD Başkanı Donald Trump Fransa’da yaşanan Sarı Yelekliler protestoları hakkında, “Trump’ı istiyoruz şeklinde sloganlar atıyorlar” dedi. Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifasını isteyen Sarı Yelekliler protestoları devam ederken ABD Başkanı Donald Trump Paris’te yaşanan kriz hakkında açıklamada bulundu.

ABD Başkanı Trump, Fransa'daki eylemlere ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.
ABD Başkanı Trump, Fransa'daki eylemlere ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Trump, “Paris Anlaşması Paris için pek işe yaramıyor. Protestolar ve ayaklanmalar Fransa’yı sarmış durumda. Halk çevreyi korumak amacı ile üçüncü dünya ülkeleri için büyük miktarda para ödemek istemiyor.’ Trump’ı istiyoruz’ diye sloganlar atılıyor. Seviyorum Fransa’yı” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen "sarı yeleklilerin" eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

  • Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.
  • Champs-Elysees ve çevresinde 1 Aralık'ta düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi, kenti "kaosa" sürüklemişti.

Zamlar iptal edilmişti

Sarı yeleklilerin protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunun yeterli olmadığını savunarak gösterileri sürdüreceklerini duyurmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >