'Seçimde hile yok' demişti: Trump, Siber Güvenlik Ajansı Direktörü'nü kovdu

ABD Başkanı Donald Trump - Arşiv
ABD Başkanı Donald Trump - Arşiv

2020 seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını ve seçimi aslında kendisinin kazandığını öne süren ABD Başkanı Trump, "aksi yönde açıklamayan yapan" Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Direktörü Chris Krebs'in görevine son verdiği duyurdu. Krebs, seçimlere hile karışmadığını dile getirmişti.

ABD Başkanı Trump, 2020 seçimlerinde "usulsüzlük" olmadığı yönünde açıklama yapan, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Direktörü Krebs'in görevine son verildiğini Twitter'dan duyurdu.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Direktörü Chris Krebs - Arşiv
ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Direktörü Chris Krebs - Arşiv

Twitter aracılığıyla paylaşımda bulunan Başkan Trump, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Direktörü Chris Krebs'in 3 Kasım Salı günü düzenlenen başkanlık seçimlerinde "usulsüzlük" tespit edilmediğine ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

Trump şunları kaydetti:

"Krebs'in 2020 seçimlerindeki güvenlik meselelerine ilişkin yaptığı açıklama oldukça yanlış. Bu seçimlerde büyük usulsüzlükler ve hileler oldu, ölü insanlar adına oy kullanıldı, gözlemcilerin seçim merkezlerine girilmesine izin verilmedi. Oy sayma makinelerindeki sözde teknik problemler Trump için kullanılan oyları Biden'ın hanesine yazdı ve daha neler neler oldu.

Bu nedenle, şu andan itibaren geçerli olmak üzere ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Direktörü Krebs'in işine son veriyorum."

Neler olmuştu?

  • ABD'de 3 Kasım Salı günü yapılan 59'uncu başkanlık seçimlerinden resmi olmayan sonuçlara göre Demokratların adayı Biden galip çıkmıştı. ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Trump ise seçimlerde "hile" yapıldığını ve asıl kazananın kendisi olduğunu öne sürüyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >