"Silahsızlandırılmış bölgede" kritik görüşme

Trump ile Kim "silahsızlandırılmış bölgede" bir araya geldi.
Trump ile Kim "silahsızlandırılmış bölgede" bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-Un ile görüşeceğini açıklamıştı. Açıklamadan birkaç saat sonra ikili bir araya geldi. İki lider kameralara el sıkışarak poz verdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Seul'de bir araya gelen ABD Başkanı Trump'ın gündeminde Kuzey Kore lideri ile yapacağı olası görüşme vardı.

  • İki lider "silahsızlandırılmış bölge"de el sıkışırken, Trump sınırın Kuzey Kore tarafına geçerek bu ülke topraklarına adım atan ilk ABD başkanı oldu.

Teklif Trump'tan geldi

Dün yapılan açıklamada Trump, Kim ile "silahsızlandırılmış bölgede" görüşme önerisiyle ilgili bir soru üzerine, "Onların da buluşmayı istediğini anlıyorum. Hala detaylar üzerinde çalışıyoruz. Bana Kim Jong-un'un da görüşmeyi istediği söylendi. Ne olacağını göreceğiz; ben istiyorum, o da (görüşmeyi) çok istiyor." yanıtını vermişti.

  • Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-un'un da onayladığını ve 'silahsızlandırılmış bölge'de Trump ve Kim-Jong-un'un buluşacağını açıklamıştı.
İki lider gazetecilere el sıkışarak poz verdi.
İki lider gazetecilere el sıkışarak poz verdi.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

İki lider 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha bir araya gelmiş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık." değerlendirmesinde bulunmuştu.

2018 yılında gerçekleşen Trump-Kim zirvesinden sonuç çıkmamıştı. -AA
2018 yılında gerçekleşen Trump-Kim zirvesinden sonuç çıkmamıştı. -AA
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >