Sony hareketlendi: Yeni PlayStation 4 Pro piyasaya sürüldü

PlayStation'ın önem verdiği ve başarılı olduğu konuların başında 'tasarım özellikleri' geliyor.

Sony’nin en güçlü parçalarından PlayStation 4 Pro, yenilenen tasarım özellikleriyle birlikte satışa çıktı. Yeni PlayStation 4 Pro’nun kullanıcılarına vadettiği en büyük özelliklerden biri bir önceki jenerasyona göre daha sessiz çalışması olarak gösteriliyor.

Teknoloji devi Sony, sessiz sedasız biçimde PlayStation 4 Pro'yu yeniledi. Model numarası CUH-7200 olan yeni PlayStation 4 Pro'nun, daha önce jet motoru desibel seviyelerine ulaştığı bildirilen önceki versiyondan önemli ölçüde daha sessiz olduğu söyleniyor.

Yeni CUH-7200 modelinin yakın tarihli bir incelemesi, yeni varyantın orijinal modelden biraz daha sıcak olduğunu belirtiyor. Ancak fanı çok daha sessiz olarak nitelendiriliyor. Yine de Xbox One X kadar sessiz olmadığını belirtmekte de yarar var.

PlayStation 4 Pro, tasarım ve performans özellikleriyle oldukça yetkin bir cihaz konumunda yer alıyor.
PlayStation 4 Pro, tasarım ve performans özellikleriyle oldukça yetkin bir cihaz konumunda yer alıyor.

‘Jet motoru etkisi’ ortadan kalkıyor

PlayStation 4 Pro güçlü bir konsol, ancak çoğu zaman 'jet motoru' etkisi olarak adlandırılan çok fazla gürültüyü de beraberinde getiriyor. Eurogamer tarafından yapılan bir incelemeye göre, Sony PlayStation 4'ün yeni CUH-7200 modeli, orijinal versiyondaki 55 desibel ile karşılaştırıldığında nispeten kabul edilebilir olan en yüksek 48 desibel seviyelerine çıktı.

Xbox One S, sessizlik konusunda oldukça iyi bir cihaz.
Xbox One S, sessizlik konusunda oldukça iyi bir cihaz.

Büyük değişiklikler yok

Daha önce de ifade edildiği gibi, yeni PS4 Pro modeli daha önceki sürümlerden daha yüksek sıcaklıklarda çalışacak, önceki model ise serinin en soğuğu idi. Bu geliştirme Sony'nin soğutmadan feragat ederek gürültüyü azaltma yoluna gitmiş olduğunu gösteriyor. Bunun dışında, yeni PS4 Pro CUH-7200 modeli çok fazla değişiklik içermiyor.