Tapu detayı ortaya çıktı: Sanayi elektriği kullanıyor olabilirsiniz

Sanayi elektriği kullanıyor olabilirsiniz
Sanayi elektriği kullanıyor olabilirsiniz

Beylikdüzü'nde yaşayan 28 yaşındaki Deniz Ç. eve gelen 3 bin 600 lira karşısında çok şaşırdı. Durumu ev sahibi ile görüşen kiracı Deniz Ç. gerçeği öğrendikten sonra avukatını aradı. Evi kiralarken üzerinde durmadığı ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren 'tapu detayı' çıktı.

Yükselen enerji maliyetleri sonrası 'tarifeli' elektrik faturası sistemine geçildi. Buna göre meskenlerde belirli bir seviyeye kadar indirimli tarife uygulanıyor. Ancak bu sadece evlerle ilgili. Sanayi tipi elektrikte ise bu uygulama yok.

Sanayi tipi elektrik kullanıyor olabilirsiniz

Ancak 'bilmeden' de olsa milyonlarca kişi evlerinde daha pahalı olan 'şantiye' yani 'sanayi tipi elektrik' kullanıyor. Bunun başlıca sebebi ise 'fırsatçı' ev sahipleri.

İskân raporu alınmamış evler kiralanıyor

Birçok bina sahibi henüz iskân raporu almamış evlerini kiralıyor. Zaten ev bulmakta zorlandığı için 'iskân' detayının üzerinde fazla durmayan yeni kiracı ise elektrik faturasını görene kadar durumun vahametini kavrayamıyor.

Yıllardır Türkiye'de tartışma konusu olan bu 'iskansız binalar' son elektrik zammı ile yeniden gündeme geldi. Konut elektriklerine indirim paketleri düzenlemesi sonrası 'sanayi elektriği' ile 'mesken tipi elektrik' arasındaki makas artınca mağduriyetler de ortaya çıkmaya başladı.

''Elektrik faturası bu ay 3 bin 600 lira''

Bunlardan en çarpıcı olanı ise İstanbul, Beylikdüzü'nde yaşandı.

Düğününün ardından 6 ay önce taşındığı evinde, eşiyle birlikte yaşayan 28 yaşındaki Deniz Ç., bina sahibinden gelen "Senin dairenin elektrik parası bu ay 3 bin 600 lira" mesajı ile hayatının şokunu yaşadı.

Her şey ilanı görünce başladı

İşte 2 bin 500 lira kira verdiği evi için böylesine bir rakamın telaffuz edilmesini anlayamayan Deniz Ç.'nin ağzından, tüm kiracılar için ibretlik türden yaşadıkları.

  • "Eylül ayında düğünümden önce ev aramaya başladım. Eşimin ailesi Avcılar'da, iş yerimde Bahçeşehir'de olduğu için önce o bölgelere baktım. Ancak Kiralık Ev bir türlü bulamadım. Tam 'yeter ki başıma sokacak bir yer olsun' dediğim günlerde, Beylikdüzü Kavaklı’daki 2 bin 500 liralık daireyi buldum. 5 katlı 15 dairelik binada kira için sözleşme imzaladık. Binanın yarısı boştu. Sadece 7 katı kiraya verilmişti. İmzadan önce ev sahibi bize 'binanın iskanının olmadığı, bu nedenle 7 daireden aylık 150 lira fatura bedeli' alacağını söyledi. Zaten zar zor ev bulduğum için ve 150 lira da makul olduğu için hiç itiraz etmeden 'tamam' dedim."

''Hakların dağıtılacağı söylendi''

"Ev sahibi iskân işinin kısa sürede hallolacağını birkaç ay içinde normal tarifeye geçileceği, kimler eksik kimler fazla verdiyse ona göre hesap yapılıp hakların dağıtılacağı söyledi. Beş aydır 150'şer lira ücret ödedik."

"Binaya 28 bin lira fatura geldi''

"Son olarak Şubat ayının ilk haftasında ev sahibi mesaj attı. Bu defa binaya 28 bin 799 liralık elektrik faturası geldiğini ve bunun da daireler arasında paylaştırılacağını söyledi. Benim oturduğum daireye 3 bin 600 lira düşmüş. Hayatımda hiç bu kadar şaşırdığımı ve paniklediğimi hatırlamıyorum Görünce elim ayağım titredi.

''Evi kiraya verirken söylemiştim''

Hemen ev sahibini aradım ve durumu sordum. Bana binanın iskansız olduğunu o yüzden ticari tipi elektrik kullandığımızı anlattı. Bunun benim sorunum olmamasını söylememe rağmen bana 'Evi kiraya verirken söylemiştim' dedi. Sözleşme imzaladığımızda iskân almanın en fazla iki ya da üç ay alacağını söylediğini hatırlatsam da sonuç alamadım. Tartışmanın alemi yoktu."

"Komşuma 140 lira fatura gelmiş''

Daha sonra avukat bir arkadaşımı aradım. Dava konusu yapacağını söyledi ama faturalar ödenmezse elektriksiz kalacağımızı da hatırlattı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ev sahibinin zamanında almadığı iskanın bedelini kiracılar ödüyor. Karşı binamda oturan komşuma bu ay 140 lira gelmiş. Şaşkınım"

Kat mülkiyeti alınmayınca şantiye elektriği kullanılıyor

Benzer mağduriyetlerin çokça yaşandığı belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz da dikkat çeken uyarılarda bulundu. Hürriyet.com.tr'ye konuşan Kiraz şu uyarılarda bulundu:

"Bu sadece iskansız olan yerlerde değil, iskanlı olup çeşitli statüsü olan yerlerde de yaşanıyor. Mesela Turizm imarlı yer, konut olarak kullanılıyor. Ya da ticari ofis olarak görünüyor ancak konut olarak kullanılıyor gibi. Ama bunlar elektrik tüketimine bağlı taşınmazlardır. İskansız olanlarda ise temel sorun taşınmazın kat mülkiyetine geçememesi nedeniyle mevcut elektrik sisteminin 'şantiye' elektriğini alması olayıdır"


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >