Teröristin Taksim'deki 40 dakikası ortaya çıktı

Terörist 40 dakika boyunca bombayla Taksim'de beklemiş
Terörist 40 dakika boyunca bombayla Taksim'de beklemiş

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Sorgusunda terör örgütünün Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem için talimat aldığını itiraf eden Suriye uyruklu saldırgan Ahlam Albashir ile ilgili 40 dakika detayı ise dikkati çekti. Albashir'in Taksim'de bir erkekten aldığı bombayla birlikte dakikalarca beklediği, sık sık telefonla konuştuğu ardından da paketi oturduğu yere bırakıp olay yerinden hızla uzaklaştığı öğrenildi.

Dün İstanbul Taksim'de, İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamada biri çocuk 6 kişi hayatını kaybetti. Aralarında çocukların da bulunduğu 81 kişi yaralandı. Bombayı bıraktıktan sonra kaçan 1999 doğumlu Suriye uyruklu terörist Ahlam Albashir gece yarısı düzenlenen operasyonla yakalandı.

1200 kamera incelendi, adım adım takip edildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri yaklaşık 1200 kamera kaydını inceledi. Görüntülerde kadının olay yerine taksiyle geldiği belirlendi. Olay yerinden kaçtıktan sonra yine taksiye binerek Esenler'e gittiği tespit edildi. Esenler'den ise Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'ndeki bir adrese gittiği anlaşıldı.

Polis ekipleri, şüphelinin olabileceği bazı adresleri tespit edince operasyon startı verildi. Özel Harekat ve TEM operasyon timi eşliğinde 21 adrese baskın düzenlendi. Bombayı olay yerine koyan Ahlam Albashir kıskıvrak yakalandı. Olayla ilgisi olduğu değerlendirilen 46 şüpheli ise gözaltına alındı. Şüpheli kadının adresinde yapılan aramalarda çok miktarda para ve altın ele geçirildi. Operasyon düzenlenen başka bir evde ise tabanca bulundu.


Özel istihbarat elemanı olarak yetiştirilmiş

Suriye uyruklu saldırgan, polis sorgusunda PKK/PYD/YPG terör örgütleri tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini, kaçak yollarla eylem yapmak için Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Taksim'e geldiğinde elinde bomba olmadığı iddia edildi

İstiklal Caddesi'ni kana bulayan saldırgan sorgusunda ayrıca terör örgütünün Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem için talimat aldığını öne sürdü. Patlama sonrasında yaşanan panik sırasında İstiklal Caddesi'nden koşarak uzaklaştığı görüntüler ortaya çıkan şüphelinin, Taksim'e geldiğinde elinde bomba olmadığı, patlayıcı bulunan bombayı başka birinden aldığı da iddia edildi.

40 dakika boyunca telefonla konuşmuş

  • Sözcü'de yer alan habere göre Emniyet geriye doğru yaptığı incelemede zaman ayarlı bombanın olduğu paketi Taksim'de bir erkekten alan Albashir'in olay yerine gidip yaklaşık 40 dakika burada bombayla birlikte beklediği, sık sık telefonla konuştuğu ardından da paketi oturduğu yere bırakıp olay yerinden hızla uzaklaştığı öğrenildi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >