Testi pozitifken seyahat etmişti: İskoç vekil tutuklandı

İskoç Milletvekili Margaret Ferrier - Arşiv
İskoç Milletvekili Margaret Ferrier - Arşiv

Birleşik Krallık'ta koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen karantinayı ihlal eden İskoç Milletvekili Margaret Ferrier "suçlu ve pervasız davranış" nedeniyle tutuklandı. "Semptom göstermiyordum, kendimi iyi hissediyordum" diyen Ferrier, "Kayıtsız şartsız özür diliyorum" açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz Eylül ayında koronavirüs testinin pozitif çıkmasına rağmen Londra’dan İskoçya’ya seyahat ettiği tespit edilen İskoç Ulusal Parti milletvekili Margaret Ferrier tutuklandı.

'Semptom göstermiyordum' diyerek kendini savundu

Birleşik Krallık meclisinde İskoçya’ya ayrılan 59 sandalyenin 56’sına sahip olan İskoç Ulusal Parti’nin milletvekili olan Ferrier’in suçlu ve pervasız davranış sebebiyle tutuklandığı bildirildi.

Durumla ilgili Margaret Ferrier, "Yolculuğa çıktığım çünkü COVID-19 testimin pozitif çıkmasına rağmen semptom göstermiyordum ve kendimi çok iyi hissediyordum" dedi.

Eyleminin mazeretinin olmadığı belirten Ferrier, "Yapmamam gereken bir şeyi yaparak karantina kurallarını ihlal ettiğim için kayıtsız şartsız özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

Partiden ihraç edildi, vekilliği tehlikede

60 yaşındaki Margaret Ferrier, Eylül ayında da partisi İskoç Ulusal Parti tarafından partiden ihraç edilmişti.

Konuyla ilgili Avam Kamarası Başkanı Sir Lindsay Hoyle, Ferrier'in eylemlerinin parlamentoda "ciddi bir güvenlik ihlali" olduğunu ve kuralların bir "gözden geçirilmesi" gerektiğini söylerken, "Milletvekilliği de düşürülebilir" ifadelerini kullandı.