Trump için 'azil süreç' değerlendirmesi: Demokratlar beni azlederse çıldırmışlar demektir

ABD Başkanı Donald Trump toplantı sırasında böyle görüntülenmişti.
ABD Başkanı Donald Trump toplantı sırasında böyle görüntülenmişti.

ABD siyasi gündemini yakından ilgilendiren 'Trump'ın azil süreci' dünya kamuoyunca yakından takip ediliyor. ABD Başkanı Donald Trump Fox News kanalında sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Elinizde hiçbir şey yokken, bir başkanı azletmenin çok zor olduğunu düşünüyorum" diyen Trump, "Adına azil denilen büyük oyuna karşı muhteşem bir hafta geçirdik. Büyük bir destek aldık. Cumhuriyetçi Parti'nin daha önce bu kadar büyük bir destek aldığını gördüğümü sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda telefon görüşmesi yapmış, görüşmede Trump'ın, Zelenskiy'e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, azil soruşturması hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, "Demokratlar beni azlederse çıldırmışlar demektir." dedi.

Fox News kanalında yayımlanan "Fox amp; Friends" programına telefonla bağlanan Başka Trump, gündemi değerlendirdi.

Azil soruşturmasına yönelik, "Elinizde hiçbir şey yokken bir başkanı azletmenin çok zor olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Trump Senato'ya hazır

Trump ayrıca, azil davasının Temsilciler Meclisinden geçmesi durumunda Senato'da kurulacak mahkemeyi de memnuniyetle karşılayacağını vurgulayarak, "Bir mahkeme kurulmasını isterim. Ortada hiçbir şey yok." diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinin "tamamen usullere uygun olduğunu" vurgulayan Trump, "Eğer Demokratlar beni azlederse çıldırmışlar demektir." yorumunu yaptı.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato'da Donald Trump'ın azledilme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söylememiz mümkün.

ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

Trump'tan muhbir açıklaması: Sahte olduğunu düşünüyorum

Trump, Beyaz Saray'daki bir program esnasında da azil soruşturmasına ilişkin, "Adına azil denilen büyük oyuna karşı muhteşem bir hafta geçirdik. Büyük bir destek aldık. Cumhuriyetçi Parti’nin daha önce bu kadar büyük bir destek aldığını gördüğümü sanmıyorum." diye konuşmuştu.

Zelenskiy-Trump görüşmesini ihbar ederek azil soruşturmasının fitilini ateşleyen muhbire yönelik soruya ilişkin Trump, "Ne muhbiri? Ortada bir muhbir olduğunu düşünmüyorum. Bu muhbirin sahte olduğunu düşünüyorum, çünkü onun raporunda yazdıklarıyla benim telefon görüşmesinde söylediklerim uyuşmuyor." demişti.

Trump'a yönelik azil soruşturma ne durumda?

ABD Başkanı Trump, Zelenskiy ile temmuzda telefon görüşmesi yapmış, görüşmede Trump'ın, Zelenskiy'e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmişti.

ABD Kongresindeki Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy basın toplantısı sırasında el sıkışırken görünüyor.
ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy basın toplantısı sırasında el sıkışırken görünüyor.

Trump ise Zelenskiy ile görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuştu ancak Trump'ın telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık askeri ve mali yardımın askıya alındığını açıklaması ilgi çekmişti.

Beyaz Saray görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

Temsilciler Meclisi geçen aydaki oylamayla azil soruşturmasının usullerini belirlemiş, kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmış, ilk oturum geçen hafta çarşamba günü gerçekleştirilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >