Trump'ın gündemi Meksika duvarı

Donald Trump, Meksika sınırına örülmesi planlanan ABD'de gündeme oturan duvar hakkında konuştu.
Donald Trump, Meksika sınırına örülmesi planlanan ABD'de gündeme oturan duvar hakkında konuştu.

ABD'de federal hükümetin 15 gündür kısmen kapanmasına neden olan ve Meksika sınırına yapılması için gerekli olan finansal desteğin Demokratlar tarafından reddedildiği 'duvar', ABD Başkanı Donald Trump'ın gündeminden düşmüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvara ilişkin Kongre üyelerine gönderdiği mektupta, "Duvarlar işe yarıyor. Onun için zengin, güçlü ve başarılı insanlar evlerinin etrafına duvar örerler." ifadesini kullandı.

Hükümetin kapanmasına neden oldu

Trump, bütçe krizine dönüşerek, federal hükümetin iki haftadır kapalı kalmasına yol açan Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarla ilgili Kongre üyelerine mektup gönderdi.

Trump, Meksika sınırına yapılması planlanan duvar hakkında açıklamalarda bulundu.
Trump, Meksika sınırına yapılması planlanan duvar hakkında açıklamalarda bulundu.

Fon çağrısı yaptı

Gün içinde aralarında Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve New York Senatörü Chuck Schumer'in de bulunduğu kongrenin önde gelen Demokrat isimleri ile toplantısının sonuç kaldığını hatırlatan Trump, kongrenin yeni seçilen üyelerine Meksika duvarı için fon sağlamaları çağrısında bulundu.

"Utanç duvarını" örnek gösterdi

İsrail'in Filistin'de ördüğü "utanç duvarını" örnek gösteren Trump'ın mektubunda "Duvarlar işe yarıyor. Onun için zengin, güçlü ve başarılı insanlar evlerinin etrafına duvar örerler." ifadesi yer aldı.

Mektubunda geçen yıl içerisinde ABD'ye yasadışı göçmen girişlerine ilişkin bazı veriler paylaşan Trump, "Yasadışı göçmenlik, hiçbir şekilde ilerici bir şey değil. Adil değil, merhametsiz ve zalimcedir. Çok insan ölüyor. Hem bu yola çıkanlara hem de onların geldiği topluma can güvenliği, kamu güvenliği ve para bakımından maliyeti var." değerlendirmesinde bulundu.

Game of Thrones'la gönderme

ABD Başkanı Donald Trump, Instagram'da, Meksika sınırına yapılmasını istediği duvara atıfta bulunarak, kendi fotoğrafının yer aldığı "Duvar geliyor" yazılı bir paylaşımda bulundu.

ABD'de bütçe krizine dönüşerek, federal hükümetin kapanmasına neden olan Meksika sınırına örülmesi planlanan duvara ilişkin tartışma devam ederken, dün Başkan Trump'tan sosyal medyada ilginç bir paylaşım gelmişti.

Trump, Kongre'de yaptığı basın açıklamasında da posteri göstermişti.
Trump, Kongre'de yaptığı basın açıklamasında da posteri göstermişti.

Trump, Instagram'da, "Game of Thrones" dizisinin "Kış geliyor" repliğine atıfta bulunarak, kendi fotoğrafının üzerine "Duvar geliyor" yazılı posterini paylaştı.

Paylaşım 1 milyondan fazla kişi tarafından beğenildi.

Trump, daha önce yine Game of Thrones'a gönderme yapmış, İran'a yönelik "Yaptırımlar Geliyor" yazılı bir posterini paylaşmıştı.

Hükümet aylarca kapalı kalabilir

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvar için fon sağlanmadığı sürece bütçe krizinin süreceğini ve ABD federal hükümetinin aylarca kapalı kalabileceğini söyledi.

Trump, ABD Kongresinin önde gelen temsilcileri ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer, hükümetin kapatılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer, hükümetin kapatılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer'in "Başkan hükümetin aylarca hatta yıllarca kapalı kalabileceğini söyledi" açıklaması hatırlatılan Trump, "Evet bunu söyledim. O kadar uzun kalacağını zannetmiyorum ama buna hazırım." ifadelerini kullandı.

"Ulusal güvenlik sorunu"

Meksika sınırından ABD'ye suçluların, çetelerin ve insan tacirlerinin yasa dışı yollarla girdiğini savunan Trump, "Bu ciddi bir ulusal güvenlik konusudur. Oyun oynamıyoruz bunu yapmak zorundayız." dedi.

Kongre geçici bütçede duvar için Trump'ın istediği fonu ayırmadığı için başlayan kriz geçici bütçenin onaylanmaması ile hükümetin kısmen kapanmasına yol açmıştı.

Meksika sınırında bekletilen mülteciler.
Meksika sınırında bekletilen mülteciler.

Uzlaşma yok

Federal hükümetin kapanmasının üzerinden 15 gün geçmiş olmasına rağmen henüz Beyaz Saray ile Kongredeki Demokratlar arasında bir uzlaşma sağlanamadı.

Duvarın çelik olacağı vurgusu

Trump'ın açıklamasında Meksika sınırına örülecek duvarın çelikten olacağına vurgu yapması dikkati çekti.

Beyaz Saray'daki basın toplantısında bu konuya da değinen Trump, çeliğin daha sağlam olacağını iddia etti. Trump, "Çelik şirketlerimiz işsizdi ben geldiğimde şimdi mucizevi bir şekilde canlanıyorlar." ifadesini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >