Trump'ın korona önerisi gerçek oldu: İnsan vücuduna zararsız ultraviyole ışık geliştirildi

Ushio'nun ürettiği Care222 şu an sadece sağlık kuruluşları tarafından sipariş edilebiliyor
Ushio'nun ürettiği Care222 şu an sadece sağlık kuruluşları tarafından sipariş edilebiliyor

Japon ışık ekipmanı üreticisi Ushio, insana zarar vermeden yeni tip koronavirüsü (COVID-19) yok eden ultraviyole (UV) ışın yayan "Care222" adlı cihazı üretti.

Ultraviyole ışığın insan sağlığına zarar olduğu biliniyor. Hatta ABD Başkanı Donald Trump'ın"koronavirüse karşı vücuda ultraviyole tutma" fikri önce ABD sonra dünya medyasında oldukça yankı bulmuştu. Japon bir firma sanki Trump'ın bu önerisine cevap verir gibi "insan sağlığına zarar vermeden koronavirüsü ortadan kaldıran" Care222 isimli ultraviyole cihaz üretti.

Geleneksel UV'den farklı

Columbia Üniversitesi iş birliğiyle üretilen Care222, 254 nanometre dalga boyunda UV yayan geleneksel cihazların aksine, insana zararsız 222 nanometrelik UV yayıyor.

Mikropları öldürürken insanlara zarar vermeyen cihaz, yüksek riskli otobüs, tren, asansör ve ofis ortamlarının dezenfekte edilmesinde kullanılacak.

2,5 metreden 7 dakikada yüzde 99 başarı oranı

Ortamın tavanına asılan Care222, 2,5 metre mesafeden havadaki virüs ve bakterilerin yüzde 99’unu 7 dakikada etkisiz hale getiriyor.

İnsan için zararsız olduğu onaylandı

Kyodo ajansına göre, dünyada türünün ilk örneği kabul edilen cihaz, 222 nanometre dalga boyunda deri yüzeyine ve göze nüfuz etmeyerekgenetik kusurlara yol açmıyor.

Ushio, 222 nanometrelik UV'nin insan için zararsız olduğunu tarafsız testlerde Hiroşima Üniversitesince onaylandığını bildirdi.

Sadece sağlık kurumları sipariş edebiliyor

300 bin yen (2 bin 860 dolar) fiyat etiketli 1,2 kilogram ağırlıklı Care222 için şimdilik sadece sağlık kurumlarından sipariş alınabiliyor.

  • Öte yandan firma, Care222 emitörlerinin monte edileceği genel amaçlı ampul üretimi için Toshiba ile proje yürüttüğünü açıkladı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >