POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Trump'ın koronavirüs için önerdiği ilaç üç kişiyi zehirledi

Arşiv
Arşiv

Nijerya’da koronavirüse karşı ilaç kullanan 3 kişi zehirlendi. Kullanılan ilacın ABD Başkanı Trump’ın geçtiğimiz hafta virüse iyi geldiği gerekçesiyle öne sürdüğü ilaç olduğu belirtildi.

İçindekiler

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçtiğimiz hafta korona virüsü tedavisinde iyi geldiğini öne sürdüğü klorokin isimli ilaç, Nijerya'da üç kişinin zehirlenmesine yol açtı.

İlacı içen üç hasta tedavi görüyor

Nijeryalı yetkililer, Trump'ın sözlerinin ardından klorokin içen üç kişinin hastanede tedavi gördüğünü söyledi.

Yetkililer uyardı

Duvar'ın CNN'den aktardığı haberine göre, Nijerya'nın başkenti Lagos'ta üç kişi bu ilacı aşırı dozda aldı. Bu kişiler hastaneye kaldırılırken, yetkililer korona virüsüne karşı tedavi niyetine evde doktor gözetiminde olmadan bu ilacın kullanılmaması için resmi uyarıda bulundu.

İlacın fiyatı 4 kat arttı

Nijerya'da Trump'ın açıklamalarının ardından çok sayıda kişinin klorokin stokladığı, ilacın fiyatının bazı yerlerde dört kat arttığı belirtiliyor.

Ne olmuştu?

  • Trump geçtiğimiz günlerde, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onaylı olmamasına rağmen klorokinin koronavirüs tedavisinde etkili olduğunu öne sürmüştü. Trump'ın konuşmasında FDA'nın bu ilacı onayladığını söylemesi tepki çekmiş; kurum hemen ardından bir düzeltme yayınlamıştı.
Trump’tan Kim’e koronavirüse karşı iş birliği mektubu
İlginizi çekebilirTrump’tan Kim’e koronavirüse karşı iş birliği mektubu
Trump'tan 'koronavirüs' açıklaması: FDA ilacı onaylamak üzere
İlginizi çekebilirTrump'tan 'koronavirüs' açıklaması: FDA ilacı onaylamak üzere