TSK Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesindeki PKK hedeflerini vuruyor

Arşiv
Arşiv

Bölücü terör örgütü PKK'nın eğitim kamplarının bulunduğu ve teröristlerin Kandil ve Sincar'dan sızdığı, Metina bölgesi Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından havadan ve karadan vuruluyor. Irak'ın kuzeyine düzenlenen operasyonda Atak helikopterleri ve SİHA'lar kullanılıyor. 5 bine yakın askerin yer aldığı Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları tarafından Harekat Merkezi'nden takip ediliyor.

İÇİNDEKİLER

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak'ta Metina, Zap, Avaşin, Basyan ve Kandil'e operasyon düzenlendiğini bildirdi. Havadan hedeflerin vurulduğu operasyonda kara harekatı da yürütülüyor.

Operasyonlara, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım isimleri verildi.

Atak helikopterleri ve SİHA'lar kullanılıyor

Öte yandan Özel Kuvvetlerin de Metina bölgesine helikopterlerle indirildiği belirtildi. Özel Kuvvetlere Atak helikopterleri ve SİHA'lar destek veriyor. 5 bine yakın asker operasyona dahil. Operasyona mayın arama tarama ekipleri ve köpekler de katıldı.

Harekat merkezden takip ediliyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları operasyonu Harekat Merkezi'nden takip ediyor. Çok sayıda savaş uçağının yanı sıra silahsız ve silahlı insan hava araçlarının da (İHA/SİHA) katıldığı operasyonda terör örgütünün yuvalandığı sığınak ve barınaklarla, cephane olarak kullanılan mağaralar vuruluyor.

Kandil F-16'lar ile vuruluyor

Kandil bölgesi de çoğunluğu Diyarbakır olmak üzere değişik üslerden kalkan F-16'larla vuruluyor. Hava taarruzlarından sonra Metina, Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerine Sikorsky ve Chinook tipi helikopterlerle kara unsurları indirildi.

Metina'daki eğitim kampları hedefleniyor


Metina bölgesinde PKK'nın eğitim kampları bulunuyor. Operasyonda terör örgütü için kilit öneme sahip olan bu noktaların havaya uçurulması planlanıyor. Metina'da bulunan Zinar Dağı'nın terör örgütü unsurlarından temizlendiği ifade edildi.

Konuyla ilgili konuşan Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, harekatla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bir süredir bu harekatla ilgili beklenti vardı ve dün itibariyle yumuşak biçimde hedefler vurulmaya başlanmıştı. Bugün ise PKK'lı teröristlerin Kandil ve Sincar'dan sızalabildikleri bir bölge olan Metina'ya havadan, karadan Özel Kuvvetlerin de katılımıyla operasyon başlatıldı. 20'nin üzerinde helikopterin katıldığı bilgisi var.

"Devamı bekleniyor"

Bu operasyon yurt içine sızmayı önleme amaçlı olduğu gibi Basyan, Avaşin ve Kandil'in de etkisini yok etmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Bölücü örgütün yazın yuvalanmasının da önlenmesi amacıyla düzenleniyor. Harekatın bu kadarla kalmayacağı ileriki dönemde başka bölgelerde de süreceğini şimdiden söylemek mümkün."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ın kuzeyinde terör örgütüne yönelik düzenlenen "Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu" Komuta Merkezi'ne bağlandı.

Erdoğan'ın yaptığı açıklamadan satır başları şöyle:

Amacımız, güney sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör varlığını tamamen ortadan kaldırmak ve tehditleri bertaraf etmektir.

Ne Türkiye'nin ne Irak'ın ne de Suriye'nin geleceğinde bölücü terör örgütüneve teröre asla yer yoktur.

Operasyonlarda azami oranda yerli ve milli savunma sanayii ürünlerimizin kullanılması ayrı bir iftihar vesilesidir.

Sığınak-barınak ve mağaraların ateş altına alındığı operasyonda, şu ana kadar çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Terörün kökünü kazımakta ve vatandaşlarımızı terör belasından tamamen kurtarmakta kararlıyız.