Türkiye-İran sınırında önlemler devam ediyor: Termal kamera kuruldu

Gürbulak Sınır Kapısı- Arşiv
Gürbulak Sınır Kapısı- Arşiv

İran'a koronavirüsten ölenlerin sayısının artmasıyla Türkiye alarma geçti. Dün yapılan açıklamada Türkiye-İran sınırı kapatıldı. Uçuşlar ve demiryolu ulaşımı durduruldu. Yeni tip koronavirüs için alınan tedbirler kapsamında Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'nda gümrük içinde termal kamera kuruldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 81 ildeki valilikler, İl Emniyet müdürlükleri, İl Jandarma komutanlıkları, İl Göç müdürlükleri ile hudut sınır kapılarına "Hudut kapılarında alınması gereken tedbirler" ile ilgili genelge gönderilmesinin ardından Gürbulak Sınır Kapısı'nda da Covid-19 tedbirleri üst düzeye çıkarıldı.

Bu kapsamda dün saat 17.00 itibarıyla İranlıların ve diğer yabancıların söz konusu sınır kapısından yurda girişine izin verilmezken, Türkiye'den İran'a geçişler ise kontrollü olarak devam ediyor.

İran üzerinden yurda giriş yapacak Türk vatandaşları için ise sınır kapısında bir dizi önlem alındı.

Gümrük içine termal kamera kuruldu

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünce sınır kapısında doktor ve hemşirelerden oluşan bir grup sağlık çalışanının görevlendirilmesinin ardından gümrük içine de termal kamera kuruldu.

Şüphe görülmesi halinde hastaneye sevk edilecek

Termal kamera ve sağlık görevlilerince yapılan kontrollerde Covid-19 şüphesi görülmesi halinde ise belirtileri taşıyan söz konusu vatandaşların ambulanslarla bölgedeki hastanelere sevk edileceği öğrenildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >