Türkiye kendi 'Netflix'ini çıkarabilir mi?

Netflix ve Britbox örneğine bakılarak yerli internet dizi platformu kurulabilir mi?
Netflix ve Britbox örneğine bakılarak yerli internet dizi platformu kurulabilir mi?

Netflix, Türkiye pazarında giderek daha etkili hale geldi ve sinema sektörünü etkisi altına almaya başladı. Netflix'in dijital sektörde tekel haline gelmesi sonrası İngiliz televizyon kanalları BBC ve ITV'nin dijital yayıncılık adına Netflix'e rakip olarak BritBox'ı kurdu. Bu atılım akıllara ''Türk televizyon kanalları da kendi internet dizi platformunu kurabilir mi?'' sorusunu getirdi.

Gelenekseltelevizyon izleyicisinin zamanla internet yayınlarına rağbet göstermesi bu mecrada farklı bir pazar oluşturdu. Nitekim bu büyük boşluğu da Amerikan şirketi Netflix doldurdu. Son günlerde isminden sıkça bahsettiğimiz Netflix, yüzlerce yabancı yapımının yanı sıra 2019 yılıyla birlikte dünyapazarına açılmaya başladı.

Netflix, orijinal yapımlarıyla dizi film sektörüne damgasını vurmuş gözüküyor.
Netflix, orijinal yapımlarıyla dizi film sektörüne damgasını vurmuş gözüküyor.

Dünyada toplam abone sayısı 2018 sonu itibariyle 140 milyona yaklaşan dijital yayın platformu Netflix, abone sayısının çoğunun Amerika'daki kullanıcılarından oluşmasından rahatsız gözüküyor. Bu yüzden son 1 yıl içerisinde İngilizce dışında 80 ayrı dilde daha yayına başladı. Dünya pazarında agresif bir şekilde genişlemeyi hedefleyen Netflix'e ilk rakip İngiltere'den geldi. İngiliz televizyonlarının 2 dev ismi BBC ve ITV kendi yapımlarından oluşacak dijital yayın platformu BritBox'ı kurduklarını açıkladı.

İngiliz televizyonlarında yaşanan bu gelişme akıllara ''TRT ve özel kanallar bir araya gelerek kendi yerli dizi platformunu kurabilir mi?'' sorusunu akıllara getirdi.

BBC ve ITV'nin birlikte kurduğu dizi platformu BritBox.
BBC ve ITV'nin birlikte kurduğu dizi platformu BritBox.

Yerli dizi film platformu kurmak mümkün mü?

Televizyon ve teknoloji sektöründeki gelişmeleri yakından takip eden Türk televizyoncuları aslına bakılacak olursa bu girişimi Blu TV ve Puhu TV gerçekleştirmişti. Özellikle Blu TV'nin, Sıfır Bir, Masum ve Şahsiyet gibi orijinal yapımları Türk seyircisinde karşılık bulmuştu. Fakat hali hazırda dizi ihraç ettiğimiz Orta Doğu ve Arap ülkelerine yayılmakta geç kalan platformlarımız bu konuda eksik kaldı diyebiliriz. Bu eksiği kapatmanın formülünü belki de İngilizler,BritBox örneğiyle bize vermiş olabilir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >