Türkiye'den ikinci Boeing hamlesi: Hava sahası da kapandı

THY, Boeing 737 Max tipi uçakları İstanbul Havalimanı'na götürecek.
THY, Boeing 737 Max tipi uçakları İstanbul Havalimanı'na götürecek.

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağının düşmesinin ardından dünyanın birçok yerinde uçuştan çekilen modelin Türk hava sahasına girişinin kapatıldığı açıklandı. THY filosunda bulunan ve operasyonları durdurulan 12 "Boeing 737 MAX" tipi yolcu uçağının ise Atatürk Havalimanı'nda park pozisyonuna çekildiği öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, uçuş emniyetini teminen Türk hava sahasının Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi hava araçlarına kapatıldığı bildirildi.

Avrupa ve Asya'da uçuşu durdurulan model için ABD 'güvenli' dedi.
Avrupa ve Asya'da uçuşu durdurulan model için ABD 'güvenli' dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uçuş emniyetini teminen Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların Türk hava sahasındaki uçuşları durdurulmuştur ancak söz konusu hava araçlarının ülkemiz içinde, ülkemize veya ülkemizden yapılacak olan yolcusuz intikal uçuşları hariç tutulmuştur." ifadelerine yer verildi.

Park alanına çekildi

Türk Hava Yolları (THY) filosunda bulunan ve operasyonları durdurulan 12 "Boeing 737 MAX" tipi yolcu uçağının, Atatürk Havalimanı'nda park pozisyonuna alındığı bildirildi.

THY filosunda bulunan MAX 8 modeli park alanına çekildi.
THY filosunda bulunan MAX 8 modeli park alanına çekildi.

THY, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, Boeing 737 MAX 8 ve Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşlarının, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulduğunu bildirmesinin ardından harekete geçti.

THY filosundaki 12 uçak, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu'nda park pozisyonuna alındı.

Öte yandan, 10 Boeing 737 MAX tipi uçağın bugün İstanbul Havalimanı'na götürüleceği, diğer 2 uçağın ise Atatürk Havalimanı'nda kalacağı öğrenildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >