Türkiye'den NATO'ya diplomatik mesaj

Türkiye, İdlib'deki saldırının ardından sınır kapılarını açma kararı aldı.
Türkiye, İdlib'deki saldırının ardından sınır kapılarını açma kararı aldı.

İdlib'de 22 askerimizin şehit olduğu saldırı sonrası, Türkiye sınır kapılarını açma kararı aldı. Türkiye'nin attığı kritik adım, NATO'ya da önemli bir mesaj içeriyor. Zira NATO uzun zamandır 5. maddeye riayet etmemek için diretiyor. Peki 5. madde ne diyor?

İdlib'de Esed rejiminin alçak saldırısında 22 askerimiz şehit oldu. Türkiye, saldırı sonrasında sınır kapılarını açma kararı aldı; mültecilerin Avrupa'ya geçişlerine izin veriliyor.

Türkiye'nin kapıları açma kararı, NATO'ya da kritik bir mesaj içeriyor. Zira, NATO Antlaşması'nın 5. maddesine göre, Türkiye'ye yapılan saldırıya, birliğin ortak tepki vermesi gerekiyor. Başka bir deyişle, Suriye'de Türk askerine yapılan saldırı, NATO'ya da yapılmış olarak kabul ediliyor.

NATO, Esed rejiminin saldırılarına rağmen Türkiye'nin yanında yer almıyor.
NATO, Esed rejiminin saldırılarına rağmen Türkiye'nin yanında yer almıyor.

NATO, 5. maddeye riayet etmiyor

Ancak, bilindiği üzere NATO, Suriye'de Türkiye'nin yanında yer almaktan ısrarla geri duruyor. Ankara da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki zirvenin ardından sınır kapılarını açma kararı aldı. Peki NATO'nun 5. maddesi ne diyor? NATO Antlaşması'nın 5. maddesi şöyle:

  • "Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da kendilerinden birine ya da daha fazlasına yöneltilecek silahlı bir saldırının, hepsine yönelmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa, BM Yasası'nın 51'inci Maddesi'nde tanınan bireysel ya da kollektif öz savunma hakkını kullanarak herbirinin, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile uyum içinde, silahlı güç kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak, saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflar'a yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >