TURKOVAC mesajı: 81 ilde uygulanmaya başladı

Yerli aşı TURKOVAC 81 ilde uygulanmaya başlandı
Yerli aşı TURKOVAC 81 ilde uygulanmaya başlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde TURKOVAC'ın yeni serilerinin ülke genelindeki şehir hastanelerine, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'ndan dağıtımın başlandığını açıklamıştı. Sağlık Bakanı Koca bugün yaptığı açıklamada TURKOVAC'ın 81 ilde uygulanmaya başladığını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli COVID-19 aşısı TURKOVAC'ın artık şehir hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastaneleri başta olmak üzere 81 ilde uygulanmaya başlandığını bildirdi.

"TURKOVAC'ın gitmediği il kalmadı''

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "TURKOVAC'ın gitmediği il kalmadı. Aşı olmayan kalmasın. Şehir hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri başta olmak üzere 81 ilimizdeyiz" ifadesini kullandı.

TURKOVAC'ın ağır yan etkisi yok

TURKOVAC'ın yeni serilerinin ülke genelindeki şehir hastanelerine, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'ndan dağıtımı başlanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası yazılı açıklama yaparak “Yerli aşımız TURKOVAC’ın yeni serilerinin sevkiyatı şehir hastanelerimize başlamıştır. Yerli aşımızın yan etki değerlendirmesi yakından izlenmektedir. Bugüne kadar rapor edilmiş ağır bir yan etkisi olmamıştır" şeklinde konuşmuştu.

Bu açıklamanın ardından üretim yerleri olan Şanlıurfa ve Tekirdağ’dan Ankara’da yer alan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na getirilen aşılar buradan soğuk zincir için özel hazırlanan araçlara yüklenerek Türkiye genelindeki şehir hastanelerine dağıtılmaya başlandı.

Sistemli şekilde sevkiyatlar gerçekleşiyor

Aşılar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı ana depodan artı 2-8 derece arasında özel araçlarla sağlık personeli eşliğinde depoya getiriliyor. Getirmeden önce aşı takip sisteminden işlemler yapılıyor ve teslim alındığında tutanak tutuluyor. Ardından depoya yerleştiriliyor ve aşı takip sisteminden kabulü yapılıyor. Daha sonra da soğuk zincir kırılmadan aşı kapları ya da özel araçlar ile dağıtımını yapılıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >