Twitter, Donald Trump'ın paylaştığı yeni bir videoyu daha kaldırdı

Donald Trump
Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu, koronavirüs hakkında sahte bilgiler içeren bir videoyu retweet'ledi.

Breitbart'a ait olan bu video Facebook, Twitter ve YouTube gibi platformların tamamında paylaşılmıştı.

COVID-19 politikasını ihlal eden yeni video, diğer platformlardan da tamamen silindi.

Koronavirüs hakkında yanlış bilgiler içeren bir Breitbart videosu, ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Donald Trump Jr tarafından paylaşılmış ve kısa süre içinde viral hale gelmişti. CrowdTangle verilerine dayanan istatistiklere göre yalnızca Facebook'ta 14 milyondan fazla görüntüleme alan video, Twitter'dan kaldırıldı.

Videolu bu tweet, COVID-19 yanlış bilgilendirme politikamızı ihlal ediyor. Politikamızın gereği harekete geçiyoruz.

Bir Twitter sözcüsü, Business Insider'a verdiği demeçte konuyu net bir biçimde özetliyor ve bu videolu tweet'in aslında COVID-19 hakkında yanlış bilgiler içerdiğini açıklıyor.

Facebook sözcüsü Andy Stone ise şu açıklamayı yaptı:

    Evet, COVID-19 tedavisi hakkında yanlış bilgileri paylaşmamak için kaldırdık. Akışta, COVID-19 ile ilgili zararlı bilgiler hakkında özel mesajları gösteriyoruz.

Donald Trump, son dönemlerde hemen hemen her hafta Twitter'dan veto yiyor. Ancak bu konu biraz daha farklı.
Donald Trump, son dönemlerde hemen hemen her hafta Twitter'dan veto yiyor. Ancak bu konu biraz daha farklı.

Aslına bu son video kaldırma hadisesinin bakılırsa Twitter ve Donald Trump arasındaki klasik çekişmeden kaynaklanmadığını söyleyebiliriz.

Ama her ne sebeple olursa olsun ABD Başkanı'nın Twitter kurallarını esnetmeye çalıştığı ve aslında birkaç haftada bir yaptırımla karşılaştığı ortada.

Bu yılın başından itibaren Facebook, Twitter ve YouTube dahil olmak üzere sosyal medya siteleri insanların koronavirüs nedeniyle bilgi almasını sağlamak için devlet kurumlarıyla birlikte çalıştı.

Facebook'un web sitesinde yayınlanan ortak bir bildiride ise şu açıklama yer alıyor:

    Milyonlarca insanın virüsle ilgili sahtekarlık ve yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmesine, dünya genelindeki sağlık kurumlarıyla koordinasyon halinde kritik güncellemeleri paylaşmasına yardımcı oluyoruz.