Twitter İran lideri Hamaney'in Trump'ı tehdit ettiği paylaşımını sildi

İran dini lideri Ali Hamaney - Arşiv
İran dini lideri Ali Hamaney - Arşiv

İran lideri Hamaney Twitter hesabından başkanlık koltuğunu bırakan Trump'ı tehdit eden bir paylaşım yaptı. Twitter, söz konusu tweeti 'diğer ulusları kirletmeyi' amaçladığı gerekçesiyle sildi. İranlı isimler sık sık bir sene önce öldürülen Kasım Süleymani nedeniyle ABD'yi tehdit ettiği mesajlar yayınlıyor.

İran dini lideri Ali Hamaney, Twitter hesabından paylaştığı gönderiyle Kasım Süleymani ile ilgili tehditte bulundu.

Hamaney, Twitter hesabından, eski ABD Başkanı Donald Trump'a benzeyen bir golfçünün 'insansız hava aracı tarafından hedef alındığını' gösteren fotoğraf paylaştı. Yazıda ise Hamaney'in geçtiğimiz yıl ABD'nin drone saldırısında ölen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin intikamının alınacağı mesajına yer verildi. Twitter ise mesajı "diğer ulusları kirletmeyi" amaçladığı gerekçesiyle sildi.

  • Hamaney, geçtiğimiz yıl 16 Aralık'taki Twitter paylaşımında Trump'ın ismini vermeden "General Süleymani'nin öldürülmesi emrini verenler ve bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. Bu intikam kesinlikle doğru zamanda olacak" demişti.

Twitter mesajı silindi

Bu ayın başlarında Twitter, Hamaney'in ABD ve İngiliz yapımı COVID-19 aşılarının güvenilmez olduğunu ve "diğer ulusları kirletmeyi" amaçladığını söylediği bir tweetini de kaldırdı. Platform, paylaşımın yanlış bilgilendirmeye karşı kuralları ihlal ettiğini bildirdi.

Trump döneminde İran-ABD ilişkileri

Trump'ın İran ile Tahran'ın nükleer programını engellemeye çalışan altı ülke arasında 2015'te imzalanan anlaşmadan çıktığı 2018'den bu yana iki ülke arasındaki gerilim hızla arttı. Washington, İran ekonomisine büyük zarar veren yaptırımları yeniden uygulamaya koydu.

İran, Joe Biden'in çarşamba günü ABD başkanı olarak yemin etmesinden kısa bir süre sonra "sadece söz değil, harekete geçme"çağrısında bulundu.

  • Biden, İran'ın sıkı uyumu sürdürmesi halinde Washington'un nükleer anlaşmaya yeniden katılacağını duyurdu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >