Ukrayna'da Cumhurbaşkanı adayları 'uyuşturucu' testine alındı

Ukrayna, Ekim ayında da parlamento seçimleri için sandık başına gidecek.
Ukrayna, Ekim ayında da parlamento seçimleri için sandık başına gidecek.

Ukrayna'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında ilginç bir olay yaşandı.İki rakip birbirine uyuşturucu testine girmeyi teklif etti. 2. tur seçimleri öncesinde canlı yayın tartışması için adaylar uyuşturucu ve alkol testine girdi. Test anları televizyondan da yayınlandı.

Ukrayna 21 Nisan'da yeni cumhurbaşkanını seçmek için ikinci kez sandığa gidiyor.Ülkenin ünlü komedyenlerinden Vladimir Zelenskiy ilk turda oyların yüzde 30,24'ünü almıştı. Zelenskiy'nin ikinci turdaki rakibi ise oyların yüzde 15,95'ini alan ülkenin şu anki Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko.

Uyuşturucu testine girdiler

İki aday seçmenler sandığa gitmeden önce televizyonda karşı karşıya gelecek.Zelenskiy canlı yayınlanacak münazara öncesi rakibine "Ukrayna'nın alkolik bir lidere ihtiyacı yok" diyerek uyuşturucu ve alkol testi çağrısında bulunmuştu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise bu çağrıya olumlu yanıt verdi.

Petro Poroşenko.
Petro Poroşenko.
Vladimir Zelenskiy.
Vladimir Zelenskiy.


Zelenskiy ve Poroşenko'nun test görüntüleri televizyonda da yayınlandı.

İkinci tur için anketler ne diyor?

Ülkede 31 Mart'ta yapılan seçimlerin ilk turunda oyların Zelenskiy yüzde 30,24'ünü, Poroşenko yüzde 15,95'ini, Timoşenko ise yüzde 13,4'ünü almıştı.Anketler, ikinci turda da Zelenskiy'nin şansının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Kısa süre önce yapılan bir anketten, seçimin ikinci turuna Vladimir Zelenskiy ile Petro Poroşenko'nun kalması halinde seçmenlerin yüzde 52'sinin Zelenskiy'i, yüzde 44'ünün Poroşenko'yu destekleyeceği sonucu çıktı. Bazı yorumlarda ise Poroşenko'nun üç haftalık süreçte Kırım ve Donbass konularıyla ilgili söylemini daha da sertleştirerek ikinci turda oylarını artırabileceği belirtiliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >