Uydu görüntüleri ortaya çıktı: Rusya donanmayı korumak için yunusları kullanıyor

Yunus balıkları denizden gelecek saldırılara karşı donanmayı koruyor
Yunus balıkları denizden gelecek saldırılara karşı donanmayı koruyor

ABD merkezli uydu görüntüleme şirketi Maxar Technologies tarafından sağlanan görüntülerde, Rusya'nın dev donanma üssünün bulunduğu bölgede iki eğitimli yunus balığı dikkati çekti. Yunusların, Rusya'nın Ukrayna'da 2014'te ilhak ettiği Kırım'daki Sivastapol limanı girişine yerleştirildiği belirtildi. Askeri amaçlarla yetiştirilen yunuslar, deniz altındaki mayınları tespit edebiliyor ve yabancı denizaltılara zarar verebiliyor.

ABD Donanma Enstitüsü’nün haber sitesi USNI'de yer alan habere göre Rus Donanması, Sivastopol’da bulunan deniz üssünü korumak için liman girişine eğitimli yunuslar yerleştirdi.

Rusya, 2014'te Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nda bulunan Ukrayna Donanması’na ait yunus eğitim merkezinde askeri amaçlar için yunus balıklarını eğitiyor. Ukrayna işgalinin başladığı şubat ayından itibaren de eğitimli asker yunusları Ukrayna'dan gelebilecek tehditlere karşı Sivastopol Donanma Üssü'nde kullanıyor.

Maxar'ın uydu görüntülerinde yunusların hareketleri tespit edildi
Maxar'ın uydu görüntülerinde yunusların hareketleri tespit edildi

Pek çok ülke yunusları eğitip kullanıyor

Sivastopol, Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük donanma üssü olma özelliğine sahip. Yunusların görevi ise Ukraynalı dalgıçların limana sızıp sabotaj saldırıları düzenlemesini önlemek.

Yunusların bu rolü aslında bir ilk değil. Pek çok ülke yunus balıklarını eğiterek çeşitli deniz görevlerinde kullanıyor.

Sivastopol’de bulunan Rus Donanmasına ait gemilerin çoğu Ukrayna’nın envanterindeki füzelerin menzilinin dışında yer alıyor ancak bu gemiler deniz altından yapılacak olan her türlü sabotaj saldırısına karşı korumasız.

  • Yunus balıklarının Soğuk Savaş’tan bu yana Sovyetler dahil çeşitli taraflar tarafından bu tür görevler için eğitildiği bilinen bir gerçek.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >