Uzmanından 'göz sağlığı' uyarısı: En az 7 saat uyuyun

Arşiv
Arşiv

Sağlıklı gözler için günde en az 7 saat uyumak gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Ali Sipahier, gözlerin özellikle geceleri ekranlardan yayılan mavi ışığa maruz kalmaması gerektiğini dile getirdi.

Uzun süre teknolojik aletlerin başında kalmanın göz sağlığı için olumsuz etkilerini görmeye başladık. Normal zamanda dakikada 15 kere göz kırparken, ekran başındayken bu sayı yarıya düşüyor ve göz küresi açıkta kalıyor. Bu duruma bağlı olarak da gözde kuruluk meydana geliyor. Ayrıca gençlerde çok yakından bakmak, uyum spazmı dediğimiz bir durumu ortaya çıkarabiliyor. Bu da geçici miyoba ve baş ağrısına neden oluyor. İnsanların her geçen gün ekran bağımlılığının arttığını dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Sipahier, pandemi sürecinden dolayı evde kaldığımız süre içerisinde ekran karşısında geçirilen süreye dikkat çekti.

En az 7 saat uyumak gerekiyor

Vücutta her organ kadar gözlerinde iyi bir uykuya ihtiyaç duyduğunu kaydeden Sipahier, “Uyku bütün hücrelerin kendini yenilemesi için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Yaşa göre değişmekle beraber en az 7 saat uyumak gerekiyor. Çocuklarda ve gençlerde uyku ihtiyacı daha fazla ortaya çıkıyor. Uykumuzun aynı zamanda kaliteli bir uyku olması gerekiyor. Belli bir zamandan önce ekrana bakmayı kesmek gerekiyor. Gece ekranlardan yayılan mavi ışığa daha az maruz kalmak gerekiyor. Bu durum uykusuzluğu arttırarak, göz kuruluğu, kırışıklık, mor halkalar ve ödem oluşmasına sebep olabiliyor" ifadelerini kullandı.

Dinlenme sırasında telefona bakmamalısınız

Göz sağlığının korunması için bazı önlemler alınması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Sipahier, şu tavsiyelerde bulundu:

“Gözlerimizin her yöne bakması gerekiyor. Gözlerimizi en çok sabit mesafeden ekrana bakmak ya da herhangi bir şeye bakmak yoruyor. Saatte 1, 5-10 dakika gözü dinlendirmek ya da her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 metre uzaklıkta herhangi bir objeye bakmak gözlerimizi dinlendirmek için yeterli olacaktır. Ekranın üst kenarının gözlerimizden aşağıda olması gerekiyor. Ekranın parlaklığı da göz sağlığımız için oldukça önemli. Çok aydınlık bir ortamda karanlık bir ekrana bakmak, karanlık bir ortamda aydınlık ekrana bakmak gözü çok yoruyor. Dinlenme sırasında telefonlara bakmamak ve mümkünse doğada vakit geçirmek göz sağlığı için faydalıdır"

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >