Uzmanlar açıkladı: Oburluk genlerden geliyor

Diyet yaparken tercih ettiğiniz öğünler ve besinlerin kalorileri oldukça önemlidir.
Diyet yaparken tercih ettiğiniz öğünler ve besinlerin kalorileri oldukça önemlidir.

Yeme bozukluğu olarak belirti gösteren ve obeziteye neden olan 'oburluğun' bir nedeni de genetik yapı... Vücutta yer alan birçok genin yeme alışkanlıklarımızı belirlemekte önemli rolü olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Akın Sevinç, "Vücudun metabolik özelliklerinin genetik resmini çekerek kişiye doğru beslenme ve egzersiz stratejileri sunabiliyoruz" dedi.

Türkiye'de obez kişi sayısını günden güne arttığına dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üys. Akın Sevinç; şu açıklamada bulundu:

"İnsan genom projesinin tamamlanması ve genetik biliminde son yıllarda yaşadığımız gelişmelerle insanların genetik yapısını büyük ölçüde anlayabiliyoruz.

Örneğin vücutta yer alan 8 gen bu konuda en büyük adaylar arasında. Bu genlerin insanlardaki dağılımı kişilerin obeziteye yatkınlığını belirliyor."

Obezitede genetik faktörler etkili!
"Bireylerde görülen obezitenin altında yatan metabolik nedenlerin yanı sıra, genetik faktörlerin önemini de görmeye başladık."
Obezitede genetik faktörler etkili! "Bireylerde görülen obezitenin altında yatan metabolik nedenlerin yanı sıra, genetik faktörlerin önemini de görmeye başladık."
"Globalleşen dünyanın gündelik koşullarına uyum sağlamak zor"
Vücutta bulunan 8 genin insanların davranışlarını etkilediğini belirten Sevinç, "Genlerimiz aslında milyonlarca yıl önce kodlanmaya başladı. Genetik yapımız bu kodlanma esnasında birçok aşamadan geçti. Ancak bu kodlamalardan bazılarının hızla değişen ve globalleşen dünyanın gündelik koşullarına uyum sağlayamadığı için bu uyumsuzluk bizlerde obezitenin de dahil olduğu birçok rahatsızlık olarak olarak ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.
"Globalleşen dünyanın gündelik koşullarına uyum sağlamak zor" Vücutta bulunan 8 genin insanların davranışlarını etkilediğini belirten Sevinç, "Genlerimiz aslında milyonlarca yıl önce kodlanmaya başladı. Genetik yapımız bu kodlanma esnasında birçok aşamadan geçti. Ancak bu kodlamalardan bazılarının hızla değişen ve globalleşen dünyanın gündelik koşullarına uyum sağlayamadığı için bu uyumsuzluk bizlerde obezitenin de dahil olduğu birçok rahatsızlık olarak olarak ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.
Vücudun ihtiyacı olan şey iyi tespit edilmeli
Vücudun genetik resmini çekerek kişiye özel bir beslenme planının hazırlanabileceğini anlatan Akın Sevinç, elde edilen genetik bilgi sonrası vücudun yönetimi konusunda ise şunları söyledi: "Genelde oburluk ve doygunluk hissinin oluşmaması ya da açlığa verdiğimiz aşırı tepkinin altında yatan nedenler belli metabolik eksikliklerden ortaya çıkıyor."
Vücudun ihtiyacı olan şey iyi tespit edilmeli Vücudun genetik resmini çekerek kişiye özel bir beslenme planının hazırlanabileceğini anlatan Akın Sevinç, elde edilen genetik bilgi sonrası vücudun yönetimi konusunda ise şunları söyledi: "Genelde oburluk ve doygunluk hissinin oluşmaması ya da açlığa verdiğimiz aşırı tepkinin altında yatan nedenler belli metabolik eksikliklerden ortaya çıkıyor."
Ne seçtiğiniz en önemlisi!
"Belki bir vitamin eksikliğini vücudumuz bir meyveyle giderebileceği dürtüyü endüstrileşen dünyamızda biz meyveli pasta yiyerek giderme yolunu seçiyoruz."
Ne seçtiğiniz en önemlisi! "Belki bir vitamin eksikliğini vücudumuz bir meyveyle giderebileceği dürtüyü endüstrileşen dünyamızda biz meyveli pasta yiyerek giderme yolunu seçiyoruz."
"Uzmanlarla çalışılmalı"
Uzmanlar, bu ve bunun gibi birçok yanlış seçimin birikerek obezite olarak karşımıza çıktığı söylüyor."Bizim elde ettiğimiz genetik bilginin bireylerin egzersiz ve beslenme planlamasına entegrasyonu da çok önemli. Bu noktada insanlar uzmanlarla çalışmalı ve gerekirse beslenme uzmanları spor hekimlerinin yanı sıra, genetik danışmanlık alanında eğitimli kişilerle çalışmalarını öneriyorum."
"Uzmanlarla çalışılmalı" Uzmanlar, bu ve bunun gibi birçok yanlış seçimin birikerek obezite olarak karşımıza çıktığı söylüyor."Bizim elde ettiğimiz genetik bilginin bireylerin egzersiz ve beslenme planlamasına entegrasyonu da çok önemli. Bu noktada insanlar uzmanlarla çalışmalı ve gerekirse beslenme uzmanları spor hekimlerinin yanı sıra, genetik danışmanlık alanında eğitimli kişilerle çalışmalarını öneriyorum."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >