Uzun zamandır tartışılıyordu: Mahkeme, UBER ile ilgili kararını verdi

Haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle UBER faaliyetleri durduruldu.
Haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle UBER faaliyetleri durduruldu.

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, UBER'e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açılan davada karar çıktı. Haksız rekabet oluştuğuna karar veren mahkeme, UBER mobil uygulamalarına erişimin engellenmesi karar verdi.

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle UBER faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi.

Taksiciler de etkilendi

Bilindiği üzere UBER'e kayıtlı yaklaşık 4 bin taksici vardı.

UBER uygulamasının kullanımının yasaklanması İstanbul'da direksiyon sallayan 4 bin taksicinin de işlerini bozdu.

UBER nedir?

UBER, mobil cihazlarda sarfedilen bir uygulamadır. UBER'i akıllı telefonunuza indirdiğinizde, gitmek dilediğiniz noktaya araç çağırabiliyorsunuz. UBER'den çağırdığınız vasıtaların program üzerinden nerede olduğunu denetim edebilirken sürücüyle de irtibat durumunda olabiliyorsunuz. Yolcular taksiye binmeden önce bulunduğu konum ile gideceği yeri uygulamaya girerek yaklaşık ne kadar ödeme yapması gerektiğini de öğrenebiliyor.

İlginizi çekebilirVoom, Uber'in talebi üzerine uçan taksi servisini üstlenebilir
İlginizi çekebilirUber yöneticisi, insanların sürücüsüz araçlara kötü davrandığını ifade ediyor

Uber, yolcu uçağı için ilk modelini ortaya çıkardı. Şirket, 2023'te helikopterlerin ötesinde bir havayolu taşımacılığı hizmeti sunmak istiyor. UberCopter olarak isimlendirilen yeni hizmet şu an yalnızca ABD'de... Sistem, ortalama 200-225 dolar arası bir ücretle çalışıyor.
Video: Ahmet Zarifoğlu