Vali 'rehavete kapılmayın' demişti: Artvin'de 30 gün sonra yeni vaka görüldü

Artvin
Artvin

Koronavirüsle mücadelede iyi bir noktaya gelen Artvin'de 30 günün ardından yeni vakalar görülmeye başlandı. 4 kişinin testinin pozitif çıktığı şehirde 23 kişi de karantina altına alındı.

Koronavirüs vakasının 30 gündür görülmediği Artvin’de korkulan oldu, ilde yeni vakalar görülmeye başlandı.

4 kişi de koronavirüs pozitif çıktı

Yeni, tip koronavirüsle mücadelede başarılı iller arasında gösterilen Artvin’de 4 kişinin koronavirüs test sonucu pozitif çıktı.

Borçka ilçesinde koronavirüs semptomları gösteren bir vatandaş hastaneye başvurdu. Yapılan test sonuçlarının pozitif çıkmasını ardından kişinin ailesine yapılan testlerde 3 kişide daha koronavirüs tespit edildi.

4 vatandaş Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, temasta bulunduğu kişiler ise filasyon taraması kapsamında belirlenmeye çalışılıyor.

Vakaların Bursa'dan geldiği tespit edildi

Vakalarla ilgili yapılan ilk araştırma neticesinde Bursa’dan Borçka’ya cenaze getiren 3 kişinin virüsü yakınlarına bulaştırdığı şüphesi üzerinde durulurken, yapılan test sonuçları şüpheleri doğruladı ve vakaların Bursa'dan geldiği tespit edildi. Cenaze merasimi ve sonrasında oluşan sosyal ortamlar nedeniyle kalabalık bir temas listesinin olduğu belirlenirken, ilk planda ilde 23 kişi karantina altına alındı.

Vali uyarmıştı

Başta il dışından gelenler olmak üzere tüm vatandaşların, virüs taşıyıcısıymış gibi hareket etmeleri istendi. Sosyal mesafe kuralına uyulması, maskesiz sokağa çıkılmaması ve el hijyenine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

30 gündür vakanın görülmediği Artvin’de Vali Yılmaz Doruk ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin, halkı rehavete kapılmaması konusunda uyarmış, "Hiçbir şey bitmiş değil" ifadelerini kullanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >