Yeni helikopterin adı: GÖKBEY

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Savunma Sanayii Zirvesinde yeni yerli helikopterin adının açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Savunma Sanayii Zirvesinde yeni yerli helikopterin adının açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde yeni helikopterin ismini açıkladı. Teknik özellikleri ile dikkat çeken Gökbey helikopteri bir çok farklı alanda kullanılabilinecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Terörle mücadelede hedeflere varabiliyorsak bunun nedeni lojistik desteğin sürekli olarak gelmesidir. Batı bize hep kongre izin vermiyor dedi. Başkalarına veriyor, Türkiye'ye gelince veriyor. Bunu Kıbrıs'ta yaşadık. Kıbrıs'tan sonra ASELSAN'ı kazandık. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Artık ihracata başladık. Bundan sonra daha da iyi olacak."

"60 milyar doları bulan 650 kalem işi takip ediyoruz"

 • "Sadece doğal kaynağa veya ticarete dayalı paranızın olması, savunma sanayinde belirli bir seviyeye ulaşamamışsanız özgürlüğünüzü garanti altına almanızı asla size getirmez. Türkiye maddi imkanları sınırlı olmasına rağmen savunma sanayi sayesinde söz sahibi ülkeler arasında yer alıyor.
 • Bulunduğumuz yerin önemli bir bölümünü son 16 yılda kaydettik. Sizlerin de bildiği sebeplerden dolayı savunma sanayi hamlelerimiz akim kaldı, akim bırakıldı. Son 16 yıldaki atılımlarımız sayesinde ülkemizi farklı konuma getirmeyi başardık. Bugüne kadar yaptıklarımızı ısınma, alıştırma, egzersiz hareketleri olarak görüyoruz. İnşallah, bundan sonra koşmaya çok daha farklı bir şekilde devam edeceğiz."

"Atak halikopterimizi çok daha güçlü hale getireceğiz"

"Bazıları bu vizyonu anlamakta zorlanıyor. Uzay yatırımları bazılarına anlamsız gözüküyor. Biz geleceğe yatırım yapıyoruz. Savunma sanayi alanındaki vizyonumuzun sözde kalmayıp icraata dökülmesi için proje bedeli 60 milyar doları bulan 650 kalem işi takip ediyoruz. Önemli olan potansiyelimizi harekete geçirmek çalışmalarımızı verimlilik esasına göre yürütmektir.

 • Silahlı silahsız insanlı insansız tüm hava araçlarımız konusunda önemli mesafeler kaydettik. Başbakanlığım döneminde stratejik ortağımızdan İHA almak istiyoruz, bugün git yarın gel. Kiralık verin, yok. Hep söylenen şu 'kongre izin vermiyor.' Bıktık, özel sektörümüz çıktı ortaya İHA da yaptı silahlı İHA da yaptı. Çok daha ileri gidecekler biliyorum, çok daha güçlüsünü, onlarda olmayanı yapacaklar. Bugünlere ulaştık.

Atak helikopterimiz en önemli hava güçlerimizden biri haline geldi. Atak halikopterimizi çok daha güçlü hale getireceğiz. Genel maksat helikopterimizin prototip testleri de devam ediyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan T625 Genel Maksat Helikopterinin adının GÖKBEY olarak açıkladı.

GÖKBEY helikopterinin özellikleri

Gökbey
Gökbey

TUSAŞ tarafından yerli imkanlarla geliştirilip üretilen T625 Genel Maksat Helikopteri, kendi alanında küresel anlamda geleceğin gereksinimleri göz önünde bulundurularak yapılan tasarımı ve teknik özellikleriyle dikkat çekiyor.

İşte, Gökbey helikopteri hakkındaki tüm detaylar

Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülüyor.

 • Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.

Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı. Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.

T625, birçok farklı yeteneğiyle yerli ürünler noktasında gururlandırıyor.
T625, birçok farklı yeteneğiyle yerli ürünler noktasında gururlandırıyor.

Teknik özellikler

 • Uzunluk:15.87 metre
 • Ana rotor çapı:13.20 metre
 • Mürettebat: 2
 • Yolcu:12
 • Standart yakıt tankı:1020 kg
 • Harici yakıt tankı: 280 kg
 • Bagaj hacmi: 1.1 m3
 • Azami seyir sürati: 306 km/saatte
 • Menzil: 740 km/948 km(harici yakıt tankı kullanılması durumunda)
 • Havada kalış: 3.8 saat
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >