Yeni sosyal yardım miktarları açıklandı: Tüm ücretler artırıldı

Arşiv
Arşiv

Yeni sosyal yardım paketine ilişkin detaylar açıklandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara 'Çocuk destek bileşeni' ismiyle yeni bir program dahil edilirken, doğalgaz desteklerinde ödeme miktarı arttırıldı. Yıllık 415 TL ile 1.150 TL arasında ilden ile değişkenlik gösteren yardım tutarı, 900 TL ile 2.500 TL arasında olacak şekilde artırıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, program kapsamında açıklanan yardım paketleri hakkında konuştu. Türkiye Aile Destek Programı'nın kapsamını genişlettiklerini ifade etti.

Bakan Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni sosyal yardım paketine ilişkin detayları vererek "Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL'ye 25 milyar TL ilave ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450 TL - 600 TL olan destek tutarımızı 850 - 1.250 TL'ye yükseltiyoruz" sözlerini kullandı.

"Ayrıca, 'Çocuk Destek Bileşeni' ismiyle yeni bir destek programa dahil edilerek sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek sağlamanın yolu açıldı."

Elektrik tüketim desteği

Elektrik Tüketim Desteği konusunda da bilgiler veren Yanık; "Programa başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultuda 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (108 TL), 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (144 TL), 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (180 TL) ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (216 TL) sağlayacağız" sözlerini kullandı.

Doğalgaz desteği

Bakan Yanık; Doğal gaz Tüketim Desteği'nde 3 milyar TL'lik bir destek sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Konuya dair "2022 yılı kış dönemi için destek tutarlarımızı artırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza yönelik yıllık 415 TL ile 1.150 TL arasında ilden ile değişkenlik gösteren yardım tutarımızı 900 TL ile 2.500 TL arasındaolacak şekilde artırdık" ifadelerini kullandı.

'Çocuk Destek Bileşeni' programa eklendi

Sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave destek sağlayacaklarını anlatan Bakan Yanık, "Çocuk Destek Bileşeni" kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, "Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız" dedi.

"Sağlık raporu olan hastalara yüzde 5 fazla ödeme yapılacak"

Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını da ifade etti. Konuya dair , "Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız" sözlerini kullandı.

Ev onarım yardımı

Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin TL'den 150 bin TL'ye, ev onarım yardımını 25 bin TL'den 75 bin TL'ye, çıkardıklarını aktaran Bakan Yanık "betonarme ev yapımı yardımını 70 bin TL'den 200 bin TL'ye çıkardık" dedi.

Diğer destekler şu şekilde:

Diğer yandan Yanık, şartlı Doğum Yardım Programı kapsamında vermiş olduğumuz 150 TL'lik tutarı 500 TL'ye, Çoklu Doğum Yardımını 215 TL'den 400 TL'ye, Şartlı Sağlık Yardımını da 55 TL'den 100 TL'ye yükselttik" sözlerini kullandı. Ayrıca, Yanık, Öksüz Yetim Yardımında 300 TL olan destek tutarını 600 TL'ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardımını da 500 TL'den 1.000 TL'ye çıkardıklarını anlattı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >