Yeni tedbirler masada: Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Bilim Kurulu bugün 17.30'da toplanıyor
Bilim Kurulu bugün 17.30'da toplanıyor

Türkiye'de de etkileri görülen Omicron varyantıyla ilgili tedbir açıklamaları bekleniyor. Bilim Kurulu bugün saat 17.30'da toplanıyor. Aşı şartı ve kapalı alanların yarı kapasite ile kullanılması gündem konuları arasında yer alıyor.

Bilim Kurulu üyeleri yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, alınacak yeni tedbirleri konuşacak. Yapılması beklenen toplantı bugün saat 17.30'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleşecek.

Vakalar rekor seviyeyi gördü

Omicron varyantı nedeniyle 25-31 Aralık haftalık haritasına göre, Türkiye'de vakalar katlanarak arttı. Son 24 saatlik korona verilerine göre 430 bin 253 yeni tip COVID-19 testi yapıldı, 74 bin 266 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi hayatını kaybetti, iyileşen sayısı ise 39 bin 226 oldu.

Aşı şartı konuşuluyor

Toplantıda da bu korkutan vaka artışı ele alınacak. Uzmanlar vaka sayısının daha da artabileceği endişesi taşırken; AVM, restoran ve konserlere girişte mutlaka aşı şartı getirilmesi gerektiği fikrinde birleşiyor.

Durum değerlendirilmesi yapılacak

Öte yandan ülke genelindeki aşılama çalışmalarındaki son durum da kurul tarafından değerlendirilecek. Her fırsatta vatandaşlara hatırlatma dozu çağrısı yapan Bilim Kurulu üyeleri aynı zamanda yerli aşı TURKOVAC tarafındaki son gelişmeleri görüşecek.

Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >