Yerde yatmaları gündem olmuştu: ABD'de Ulusal Muhafızlara 'sedye' tedarik edildi

ABD ordusu, Kongre binasını korumakla görevli yerde yatan Ulusal Muhafızlara sedye tedarik etti
ABD ordusu, Kongre binasını korumakla görevli yerde yatan Ulusal Muhafızlara sedye tedarik etti

ABD'de 6 Ocak'ta gerçekleşen Kongre baskını sonrası ülkenin dört bir yanından Ulusal Muhafız başkent Washington'a yönlendirildi. Ulusal Muhafızların dinlenmek için Kongre binasının koridorlarında yerde yattığı görüntüler eleştirilerin odağı oldu. ABD ordusu olayın üzerine askerlerin dinlenmeleri için sedye tedarik etti.

ABD'de 6 Ocak'taki Kongre baskınının ardından Joe Biden'ın 20 Ocak'ta yapacağı yemin töreni için başkent Washington'da güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

Washington DC'ye gönderilen ABD Ulusal Muhafızlarının Meclis'te yerlerde dinlendiği görüntülere tepki yağarken, Amerikan ordusu imaj düzeltmek için bu kez meclise sedye gönderdi.

Görüntülerde, ABD askerlerinin sedye üzerinde dinlendiği görülüyor
Görüntülerde, ABD askerlerinin sedye üzerinde dinlendiği görülüyor


Ne olmuştu?

  • ABD'nin başkenti Washington'da, Joe Biden'ın yemin töreni için güvenlik önlemleri artırılmasının ardından kongre binasını korunmakla görevli Ulusal Muhafızların koridorlarda yerlerde yattığını gösteren fotoğraflar ise tepki çekerek, gündem olmuştu.
  • Öte yandan, Kongre´de yaşanan tarihi şiddet olaylarıyla ilgili olarak ABD Adalet Bakanlığı 80'den fazla dava açtı.
  • Kongre baskını sırasında eylem alanında olan en az 21 kişinin görevi devam eden ya da eski ordu mensupları olduklarını bildirilmişti.

Baskın soruşturmaları devam ediyor

Kongre baskınıyla ilgili olarak şu ana kadar en az 110 kişi tutuklandı. Bu kişiler ruhsatsız silah taşıma ve sokağa çıkma yasağını ihlal etmeden diğer çeşitli federal suçlara kadar bir dizi farklı suçla yargılanacak.

ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Pazar günü yayınlanan açıklamasında, başkent Washington'da ve Amerika'nın 50 eyaletinin başkentlerinde şiddet içerikli protestoların devam edebileceği uyarısı yapıldı.

  • Diğer taraftan, geçen hafta Teksas'tan bir şerifin, ekibinde görevli bir emniyet yetkilisinin Kongre'deki baskına dahil olduğunu FBI'a bildirmesinin ardından New York, Los Angeles, Las Vegas, Houston ve Philadelphia gibi büyük kentlerde de emniyet yetkilileri, kendi bünyelerinde görev yapan polis memurlarının Kongre baskınına katılıp katılmadığını araştırmaya başladıklarını açıkladı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >